Search This Blog

Monday, October 14, 2019

Ahşabın doğal haline bir dokunuş: "sahidey!"


Şahide Yazıcıoğlu kendi adından esinlenerek oluşturduğu “sahidey” markasıyla tamamen el yapımı, hiçbir kimyasal maddenin kullanılmadığı ahşap takılar ve mutfak aksesuarları yaratıyor.
Kendisini “eski gazeteci yeni marangoz” olarak tanımlayan Şahide Yazıcıoğlu, “sahidey” adı altında zeytin başta olmak üzere ceviz, şimşir, kiraz gibi farklı renk ve dokulardaki ağaçları işleyerek kullanılabilir bir ürün olarak karşımıza çıkartıyor. Bu, kimi kez bir kolye kimi kez bir tepsi ya da salata servis kaşığı olabiliyor.

Her biri “biricik”
Ahşabın doğal halini modernleştiren Şahide Yazıcıoğlu, el yapımı ürünlerini hiçbir kimyasal madde kullanmadan üretiyor. Şahide Yazıcıoğlu, “tamamen doğal” tanımının kendisi için önemini şu sözlerle vurguluyor: “Kullanmayacağım hiçbir şeyi başkası için üretmiyorum. Bütün çabam bir servis tabağının da, bir salata kasesinin de, bir küpenin de ‘acaba’ barındırmaması. Ahşabı diri tutmak ve dış ortamdan etkilenmesini önlemek için yine doğal malzemeler kullanıyorum.”
Ürünlerin yapımında Şahide Yazıcıoğlu’nun en büyük yardımcısı ağaç. “Ağacı ben yontuyorum ama işe asıl yön veren o. Ağaç ne istiyorsa onu yapıyorum. Her ağacın ayrı bir dokusu, sanki ayrı bir kişiliği var. Kimiyle daha yumuşak konuşabilirken ötekiyle daha sert olabiliyorsun. En güzeli de yaptığım ürünlerin bir benzerinin olmaması. Her biri biricik.” “sahidey” ürünleri Shopier/sahidey’de ve Nişantaşı Z-Mix mağazasında satılıyor.
@sahide.y  shopier/sahidey


No comments: