Search This Blog

Monday, October 22, 2018

ANAVARZA BAL’A İNOVASYON ÖDÜLÜ6. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresinde Anavarza Bal’ın toz bal çalışması İnovasyon Ödülüne layık görüldü.15-19 Ekim 2018 tarihlerinde Fethiye-Ölüdeniz ’de düzenlenen 6. Uluslararası Muğla Çam Balı kongresinde Türkiye ve Dünya arıcılığının teknik ve ekonomik sorunları, konularında uzman, ulusal ve uluslararası bilim insanları ve arıcılar tarafından derinlemesine değerlendirildi. Bilim insanlarının ve uygulayıcı arıcıların fikir paylaşımlarının olduğu, teori ve pratiğin bir araya gelmesi açısında da oldukça önemli olan kongrede; bal, fotoğraf ve inovasyon ödülleri verildi.
Anavarza Bal tarafından bal kategorisinde ilk defa 5 yıllık bir ARGE çalışması sonucu üretilmeye başlanan toz bal inovasyon ödülüne layık görüldü.
Özellikle gıda endüstrisinde; dondurma, unlu mamuller, bisküvi, gofret, şekerleme alanlarında kullanılan toz bal. Sağlık ve lezzet kaynağı olması ve güvenilir bir gıda hammaddesi olması özelliği ile bir çok üretici marka tarafından tercih ediliyor.
Anavarza Bal Adana Kozan’daki tesisinde bulunan, dünya standartlarında bal analizi yapabilen laboratuvarında ARGE çalışmalarını sürdürüyor. Bal’ın sadece güvenilirliği değil damakta bıraktığı tat ve akılda bıraktığı izle de ilgilenen marka, duyusal analiz laboratuvarında Anavarza Tat Kurulu tarafından lezzet testi yapılan ve onaylanan balları tüketicileri ile buluşturuyor.
Kongrede, Türkiye’nin gerek endemik, gerekse doğal bitki türleri açısında dünyanın en zengin ülkesi olduğu belirtildi. Dünya’nın en lezzetli ballarının bu coğrafyada olduğunu belirten Anavarza Bal Genel Müdürü Can Sezen; dünya arenasında bitki çeşitliliğimiz bize doğal bir kas kazandırmış durumda, ancak bu kas tek başına yeterli değil, arıcılarımızın bilim insanlarının öncülüğünde katma değeri yüksek, dünyaya satılabilir ürünlere odaklanmasıyla ancak dünyada söz sahibi olunabileceğine vurgu yaptı. Toz bal çalışmasının sektörün katma değere odaklanması için sadece bir başlangıç olduğunu vurgulayan Sezen, arı gibi çalışkan Türk arıcısının kongreye gösterdiği ilginin umut verici olduğunu belirtti.

Anavarza Bal Hakkında:
1979 yılında Süleyman Sezenin Adana’nın Kozan ilçesinde kurduğu Sezen Gıda Ltd. Şti. 1995 yılında Anavarza Bal markasıyla bal sektörüne giriş yaptı. Marka, ismini bölgenin sembolü Anavarza Antik Kentinden alıyor.
Bölgenin en gelişmiş üretim tesisine sahip olan Anavarza Bal, Kozanın kalkınmasına önemli katkı sağlıyor.
Aralıksız yapılan AR-GE çalışmaları ve üniversite iş birlikleri Anavarza Balı sektörde yeniliklerin öncüsü olan bir
marka haline getiriyor. Amerikada ve Avrupa'da yıllardır tüketilen Krem Balın ve Toz Bal’ın bundan böyle
Türkiyede de üretilmesi, bu çalışmaların kıymetli sonuçlarından biri. 
Global Standart - Grand: A" gibi sertifikalar, titiz çalışmaların bir başka getirisi. Anavarza Bal, minik
kanatlarında evrenin ‘‘sır’’larını taşıyan arıyı, ‘‘sabır’’la ve mükemmel zamanlamayla balı ortaya koyan arıcıyı,
sırrın sabırla buluştuğu yerde doğanın ‘‘armağan’’ı olan balın sofralara lezzet katması için çalışıyor. 2017 ve
2018 yıllarında üst üste çalışmalarını bağımsız bir kuruluş olan ITQI tarafından Üstün Lezzet Ödülü ile
taçlandıran marka, binlerce arının kilometrelerce yol kat ederek ürettiği balın tek damlasını ziyan etmeden, hak
ettiği değeri bulmasına yardımcı oluyor. Anavarza Bal; Süleyman Sezenin açtığı yoldan, yine kendisinin
önderliğinde, Can Sezen;in yönetiminde en iyi bildiği işi yapmaya devam ediyor.

No comments: