Güncel Haberler-Bültenler

Geleneksel Bakırdan Modern Gusto’yaJumbo ile geleneksel bakır tencereler yerini, modern ve şık Gusto tencerelere bırakıyor.

Geçmişin izlerini taşıyan bakır malzeme çağdaş Jumbo tasarımlarında hayat buluyor, bakırın sıcak rengini Gusto tencere seti ile mutfaklara taşıyor. Lezzetli ve sağlıklı yemek pişirmek isteyenlerin tercihi olan bakır tencereler, Jumbo Gusto ile yeniden mutfaklarınıza giriyor.
Çelik, alüminyum ve bakırdan oluşan üç katmanlı malzemesi ve üstün Jumbo işçiliği ile üretilen Gusto tencereler set olarak ve parçalar halinde satışa sunuluyor. 8 parça Jumbo Gusto tencereler, küçük ve büyük tencere, karnıyarık tenceresi ve tavadan oluşmaktadır.

Jumbo, 1947’den bu yana zamansız tasarımları, kaliteli ve estetik ürünleriyle şık sofralarınızda zarafetinizin simgesi olmaya devam ediyor. En üst kalite çelikten üretilmiş nesilden nesile miras kalacak çatal bıçak takımları, sadelikle zarafeti buluşturan zevkinize uygun klasik ya da modern desenleriyle geniş porselen ürün gamı, mutfakta hayatınızı kolaylaştıracak, yemeğinizin lezzetine lezzet katacak pişirme gereçleri, sofralarınızda tarzınızı yansıtacak özel dokunuşlar için geniş aksesuar gamı ile Jumbo evinizin kalbindewww.jumbo.com.trKAYAKÇILARIN GÖZDESİ RADISSON BLU KAYSERİ

Kayseri şehir merkezinde yer alan Radisson Blu Kayseri, şehrin en yeni 5 yıldızlı oteli olarak son yıllarda kayakçıların gözdesi haline geldi. Gerek sunduğu imkanlar, gerekse kalitesiyle üst düzey bir konaklama deneyimi yaşayıp kayak merkezine de kolayca ulaşmak isteyen kayakçılara ev sahipliği yapan tesis kayak tutkunlarına sunduğu özel paketlerle de bu sene ilgi odağı.
Radisson Blu Kayseri'nin kahvaltısı, yemekleri ve pastanesi harika lezzetleriyle fark yaratıyor. Yüzme havuzu, hamamı ise kayak sonrası güzel bir dinlenme ve SPA imkanı sunuyor.

Özellikle sömestr döneminde %100 doluluğa ulaşan tesisin kış dönemindeki misafirlerinin %82’sini ise Erciyes’e kayak yapmak için gelen ve Radisson’un kayak paketinden yararlanan misafirler oluşturuyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Radisson Blu Kayseri Genel Müdürü Atakan Altuğ “Erciyes Kayak Merkezi Türkiye’de son yılların en gözde kayak merkezi olarak sürekli yükselen bir grafik çizmekte. Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Erciyes A.Ş.’nin profesyonel çalışmaları ile teknoloji ve yönetim kalitesi anlamında çok kısa sürede İsviçre ve Avusturya’daki kayak merkezleri seviyesine ulaşan merkez her sene artan sayıda kayakçının da ilgisini çekmeye devam ediyor. Bu anlamda yıllardır
üzerinde titizlikle çalışılan Erciyes Master Planı da şehir ekonomisine ve turizmine katkı sağlama hedefine bu kısa sürede başarıyla ulaşmış durumda. Erciyes Kayak Merkezi İstanbul’dan ulaşması en kolay kayak merkezi olmasıyla da ciddi avantajlar sağlıyor. 
Dünyanın en yakın kayak merkezi olan Erciyes’e İstanbul’dan yaklaşık 1 saatlik bir uçuş ve havaalanından tesislere otoban kalitesindeki yollardan 20-25 dakikalık bir otomobil yolculuğu ile ulaşılıyor.”

Radisson Blu kayak paketi de beş yıldızlı bir otelin konaklama konforunu sağlarken, kahvaltı, Erciyes Kayak Merkezi’ne gidiş dönüş transfer ve günlük sınırsız Ski Pass içeren çok cazip fiyatlı bir çözüm olarak tasarlanmış. Kayak malzemesi, kızak, kar motorsikleti kiralamak isteyen veya kayak dersi almak isteyen misafirlerine de Erciyes’te anlaşmalı olduğu uzman merkezler aracılığıyla, çok uygun fiyatlara bu ihtiyaçlarının temin edilmesini de sağlayan Radisson Blu Hotel misafirlerine Kayseri’nin en merkezi konumunda olmasının ayrıcalığını da sunuyor. Tesis Kapadokya’ya olan yakınlığı sayesinde de isteyen misafirlerine “Kültür Kayağı” konsepti içerisinde Kapadokya gezisi imkânı da veriyor.
Hunat Mahallesi  Sivas Caddesi No: 24/A  Melikgazi 38030 Kayseri Turkey 


İki Restorana ‘Gerçek İtalyan’ Tescili

İtalyan Ticaret Odası, İtalyan Odalar Birliği’nin “İtalyan Konukseverliği; Dünyada İtalyan Restoranları” projesi dahilinde İstanbul’daki iki restorana daha sertifika ve ödül verdi.
Trattoria La Scarpetta ve La Mia Luce adlı restoranların ödül almasıyla birlikte Türkiye’de ‘Gerçek İtalyan’ tescili alan ve faaliyette olan mekan sayısı sekize yükseldi. 

Ödül Töreni’ne İtalyan Ticaret Odası Başkanı Giuseppe Moggi, İtalya Büyükelçisi Luigi Mattiolo, İtalya Başkonsolosu Federica Ferrari Bravo, İtalyan Ticaret Odası Genel Sekreteri Fatih Ayçin ve restoran sahipleri katıldı.

İtalya Büyükelçisi Luigi Mattiolo ve İtalyan Ticaret Odası Başkanı Giuseppe Moggi; İtalyan yemek kültürünün neredeyse İtalyan Bayrağı haline gelmiş olmasına değinirken; “İtalyan Konukseverliği; Dünyada İtalyan Restoranları” projesinin de İtalyan mutfağının dünya genelindeki tanıtımının çok önemli bir parçası olduğunun altını çizdiler.
Projenin amaçlarına değinen İtalyan Ticaret Odası Genel Sekreteri Fatih Ayçin; “ İtalyan yemek geleneği ve kültürünü geliştirirken, misafirperverliğin de altını çizerek, taklitlerin önüne geçmek ve ‘Gerçek İtalyan’ duygusunu yaşatmak ana hedeflerimiz. Dünya genelinde bugüne kadar 60 ülkeden ve 300 şehirden yaklaşık 2 bin restoran “Marchio Ospitalità Italiana” yani “İtalyan Konukseverliği” sertifikası ile ödüllendirildi. İstanbul’dan iki restoranımızın bu listeye eklenmesinden mutluluk duyuyoruz” dedi. İtalya Büyükelçisi Sayın Luigi Mattiolo, İtalya Başkonsolosu Federica Ferrari Bravo ve İtalyan Ticaret Odası Başkanı Sayın Giuseppe Moggi’nin takdimleriyle belgeleri Trattoria La Scarpetta adına mekan sahibi Cem Orkut ve La Mia Luce adına mekan sahibi Kutlay Erdal Şimşek aldı.


La Scarpetta’nın şefi ve mentoru olan Carlo Bernardini, İtalya'nın mükemmel mutfağı ile tanınan şehri Venedik’de restoran sahibi bir ailede doğdu. Anneannesinden yemek pişirme sevgisini öğrenip, bütün hayatını dünya çapında seyahatler yapmasını sağlayan mutfak sanatına adadı. Paracucchi, Sergio Mei, Anton Mossiman, Michel Guérard e Pierre Gagnaire gibi ünlü şeflerin mutfaklarında çalıştı.  Eklektik, modern ve sofistike ama her zaman bölgesel İtalyan geleneğinden esinlenerek bir mutfak yarattı.
Ordu Mesudiye doğumlu olan şef Celal Bekdaş, mutfakla daha çocukken ilgilenmeye başladı. Osmanlı Mutfağı’ndan Dünya Mutfağı’na pek çok farklı lezzetlere dokunarak ilerlediği kariyerinde son durağı İtalyan Mutfağı’dır. Bekdaş dört yıldır La Mia Luce’nin şefliğini yürütmektedir. Kendi söylemiyle; “Her yemek benim için özel o yüzden hepsini severek yaparım ancak illa ki birini seçmem gerekirse Risotto belki bir adım daha önde olabilir. Tatlıda da Tiramisu” der.

Projenin Amacı

Projenin amacı İtalyan yemek geleneği ve kültürünü geliştirmek; İtalyan misafirperverliği kalite standartlarına uyum sağlayan yurt dışındaki İtalyan restoranlarının imajını yükseltmek; Mükemmel İtalyan üretkenliğinin promosyonel organizasyonlarının gerçekleştirilmesini sağlayarak uluslararası bir ağ oluşturmak; Taklit ve benzeri İtalyan ürünlerinin önüne geçmek şeklinde belirlenmiş.
İtalyan mutfağı, insanlık tarihinde önemli bir rol oynayan, İtalyan  toplumunun asırlık tarihsel sürecinin tüm dünyaya kazandırdığı bir kültürdür. İtalyan toplumunun insan ilişkilerine ve yaşam kalitesine doğuştan verdiği önem sebebiyle, sofra kültürü zaman içerisinde konukseverliğin sembolü haline gelmiştir. Yemek, müzik ve sanat ile eşdeğer kabul edilmiştir. Tüm bu nedenlerden dolayı ‘İtalyan Mutfağı’ dünya mirasına bir katkı olarak görülmeli ve tarihini, kalitesini ve orjinalliğini korumak için sahteciliğe karşı savunulmalı ve korunmalıdır. Bu bağlamda Unioncamere (İtalyan Odalar Birliği) Yurtdışındaki İtalyan Ticaret Odaları ile birlikte,  İtalyan konukseverliğinin tipik standartlarına uyum sağlayan yurtdışındaki tüm İtalyan restoranlarına yönelik “İTALYAN KONUKSEVERLİĞİ; DÜNYADA İTALYAN RESTORANLARI” projesini geliştirmiştir.

Sertifika almış olan restoranlar
Dünyada 60 ülkeden ve 300 şehirden yaklaşık 2 bin restoran “Marchio Ospitalità Italiana” yani “İtalyan Konukseverliği” sertifikası ile ödüllendirilmiştir.  Türkiye’de sertifika almaya hak kazanan ve faaliyette olan restoranlar (alfabetik sıraya göre): Da Mario, Eataly İstanbul, Emporio Armani Ristorante,  Gina, La Mia Luce, Mezzaluna, Ristorante Il Padrino,Trattoria la Scarpetta
Türkiye’nin ihraç ettiği 4 balıktan 3’ünü Egeli balıkçılar gerçekleştirdi

Su ürünleri ihracatında yüzler gülüyor. Türkiye’nin ihracatta yıldız sektörleri arasında yer alan Su ürünleri sektörü 2016 yılında da ihracattaki artışını sürdürdü. Türkiye’nin ihracatının yatay bir seyir izlediği 2016 yılında su ürünleri sektörünün ihracatı yüzde 15’lik artışla 793 milyon 879 bin dolara ulaştı. Egeli balıkçılar, Türkiye’nin su ürünleri ihracatının yüzde 73’ünü gerçekleştirdi.
 Türk su ürünleri sektörünün 793 milyon 879 bin dolarlık ihracatında Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği yüzde 73’lük pay alarak Türkiye’ye 578 milyon 219 bin dolarlık döviz kazandırdı. Su ürünleri sektörü 2017 yılında 1 milyar dolar ihracat rakamını gözüne kestirdi.
 Ege İhracatçı Birlikleri’nin verilerine göre, 2015 yılında 688 milyon 561 bin dolar olan Türkiye’nin su ürünleri ihracatı, 2016 yılında yüzde 15 artışla 793 milyon 879 bin dolara ulaştı. 2016 yılında 12 fuara katılarak Türkiye’nin su ürünlerini tanıtan Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG) bu artışta başrolü oynadı.

Ortalama ihraç fiyatının 3.5 katı döviz kazandırdılar
 Su ürünleri sektörünün ortalama ihraç fiyatının global piyasa fiyatlarında yaşanan sert düşüşe bağlı olarak 2015'te ortalama 5,66 dolar/kg iken, 2016 yılında 5,10 dolar/kg seviyesine düştüğünü belirten Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı ve Su Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Sinan Kızıltan, ortalama ihraç fiyatındaki düşüşe rağmen ihracatlarını yüzde 15 arttırdıklarını, Türkiye’nin ortalama ihraç fiyatının 1.5 dolar seviyesinde olduğunun dikkate alındığında da ortalama ihraç fiyatının 3.5 katı ihracat rakamına eriştiklerini kaydetti. Kızıltan, Su ürünleri sektörünün ihracatının Avro bazında değerlendirildiğinde ise kilogram ihracat değerinin 2016 yılında yüzde 16 artışa imza attığını anlattı.

Su ürünlerinde son yıllarda yetiştiricilik ürünlerinin miktarının hızla arttığını, Türkiye’nin dünyada en büyük Akdeniz levreği ile çipura üretici/ihracatçısı ülke konumuna geldiğini ifade eden Kızıltan sözlerini şöyle tamamladı: “Türk Hava Yolları'nın destinasyon sayısını arttırması da ihracatımızı olumlu etkiledi. 2023 yılı için 1.5 milyar dolar olan ihracat hedefine emin adımlarla ilerliyoruz. 
Büyümeyi ve gelişmeyi kolaylaştıran, kemiklerin gelişmesine yardımcı olan, Omega 3 deposu, kalsiyum, demir, fosfor, iyot ve vitamin yönünden zengin, merkezi sinir sisteminin gelişimine yardım eden, zihinsel sağlığa olumlu etki eden, öğrenim başarısını, beyin gelişimini destekleyen, kan ve dolaşım sistemi konusunda koruyucu etkisi olan, algılama ve dikkat yetisini güçlendiren, kilonun sağlıklı düzeyde tutulmasına yardımcı olan su ürünleri tüm dünyada her geçen gün daha fazla tercih edilir hale geldi. Su Ürünleri Sektörü olarak, 2017 yılında 1 milyar dolar barajını aşmayı amaçlıyoruz.”

Su ürünleri ihracatında Hollanda, İtalya ve Almanya ilk üç ülke


Türkiye, 2016 yılında 80 ülkeye su ürünleri ihraç ederken Hollanda 160 milyon 175 bin dolarlık tutarla ilk sırada yer aldı. İtalya, 108 milyon 701 bin dolarlık su ürünleri ihracatı ile ikinci olurken, Almanya’ya yapılan su ürünleri ihracatı 86 milyon 866 bin dolar olarak kayıtlara geçti. Bu ülkeleri İngiltere, Japonya, Rusya, İspanya, ABD, Lübnan ve Fransa izledi.


Lezzetli bir film festivali “Gastronomi Randevusu” 


Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle bu yıl 19.’su düzenlenen Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, damaklarda hoş bir lezzetle sona erdi.
 “Yılın son film randevusu” sinemaseverler için her zamanki dopdolu programının yanı sıra bu yıl hayata geçirdiği yan bölümü ve buna bağlı etkinliklerle de 2016’ya ağız tadıyla veda etme fırsatı sundu. Atlas Sineması, Fatih Historia Cinemaximum salonları ve SALT Galata yılın son ayında sinema randevusunu kaçırmak istemeyen seyircileri ağırladı.

Festivalin en yeni en öne çıkan seçkisi; Sinemanın en lezzetli hali; Gastronomi Randevusu
TÜRSAK Vakfı’nın, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile gerçekleştirdiği 19. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, sinemanın lezzetine gastronomik lezzetleri de ekledi. Gastronomi filmleri; Türk mutfağındaki yenilikçi hareketten sokak satıcılarıyla birlikte yok olup gitme tehlikesiyle karşı karşıya olan geleneksel mutfaklara, dünyadaki açlık sorununa yönelik çözüm önerilerinden kendi ülkelerinde devrim yapmış şeflerin hikayelerine kadar geniş bir yelpazede ‘yeme içme’ meselesini masaya yatırıyor. 
En göze çarpan filmi; “Türk Mutfağına Övgü” (The Turkish Way)de dünyanın en iyi restoranlarından El Celler de Can Roca’nın sahibi, Roca kardeşlerin Türk mutfağını keşif hikâyesi anlatılmış. Türkiye’nin önde gelen şeflerinin ve gastronomi üzerine birikim sahibi isimlerin eşlik ettiği bu gezi, bizim için de kendi mutfağımızı, uzmanların gözünden yeniden tanıma ve anlama şansı sunuyor. Film, aralarında Maksut Aşkar ve Mehmet Gürs’ün de yer aldığı en iyi Türk şeflerden bazılarının öncülük ettiği mutfak hareketinin doğuşunu belgelemesi açısından da son derece önemli. Ünlü Bask restoranı Mugaritz’in hikayesi ise Pep Gatell’in yönettiği “Sınırların Dışında; Mugaritz, Yeni Bir Yol” (Off-road; Mugaritz, Feeling a Way) filminde saklı. Andoni Luis Aduriz, dünyanın en iyi restoranlarından birini açmanın hayallerini kuruyordu. Ortaya çıkan ise Mugaritz’i, onun hayal ettiğinin de ötesine taşıyan multidisipliner bir ekip oldu. Arjantinliler’in en büyük düşkünlüğü olan barbekü ise “Asado Hakkında Her Şey” (Todo Sobre el Asado) filmine ilham verdi. Mariano Cohn ve Gaston Duprat’ın yönettiği film, Arjantin’de geleneksel mutfak kültürünün yanı sıra yaşam kültürünün de önemli bir parçası olan bir ritüeli ele alarak toplumsal hayata da ayna tutuyor. Geleneksel mutfağını fast- food zincirlerle takas etmekten memnun olmayan bir tek biz değiliz; Singapur da aynı dertten muzdarip. Eric Khoo’nun yönettiği “Wanton Mee”, gastronomi yazarı Chun Feng Koh’un gözünden bu değişimi ve değişimin toplumsal etkilerini ele alıyor. Ve dünyadaki açlık sorununa bambaşka bir bakış; bu sorunu böcek yiyerek aşabilir miyiz? Soruyu, “Böcekler” (Bugs) adlı filmi ile yönetmen Andreas Johnsen soruyor. Sadece o değil elbette; bilim insanları, yüzyıllardır birçok millet tarafından bir gıda maddesi olarak tüketilen böceklerin protein kaynağı olarak tüm dünyada tüketilebileceğini önermiş, Birleşmiş Milletler de bu fikri desteklemiş. Johansen de bundan hareketle Nordic Yiyecek Laboratuvarı’ndan bir ekiple dünyanın dört bir tarafını dolaşarak böceklerin, yemek kültürleri içindeki yerini inceliyor.  ***                         ***                         ***

Sıcacık ve lezzetli sofraların kahramanı
Philips Viva El Blender’ı

Doğrama ve çırpmaya kolaylık getiren Philips’in Viva El Blender  Serisi, soğuk kış günlerinde sofralarına sıcak lezzetler taşımak isteyenlere hız kazandırıyor. Evde sağlıklı ve besleyici yiyecekler hazırlamayı sevenlerin favorisi Philips Viva El Blenderı, keyifli sofraların yaratıcısı kadınların mutfaktaki kolaylık elçisi oluyor. Yumurta çırpmadan en sert yiyecekleri doğramaya, sos karıştırmaktan baharat çeşnileri hazırlamaya kadar her alanda kullanılabilen blender, çorba hazırlarken rahatlıkla kullanılabiliyor. Ergonomik tasarımı ve tutuş kolaylığı ile dikkat çeken Viva El Blenderı, 900 ml hacimli sürahisi ve 1,5 litre robot haznesiyle de öne çıkıyor.
Tek yardımcı ile zengin sofralar
Bulaşık makinesinde yıkanabilen kullanışlı aksesuarları ile et, sebze, salata ve sos gibi tüm yiyecek ve içecekler için de pratik kullanım sunan Viva El Blenderı, farklı hız kademeleri, güçlü bıçakları ve turbo özelliği ile mutfakta geçen zamanı kısaltıyor. Leziz ve zengin sofralar için tasarlanan Viva Collection ailesinin bir üyesi olan Viva El Blenderı HR 1337/00, 319,99 TL, Viva El Blenderı HR 1335/00 ise 269,99 TL tavsiye edilen fiyatıyla satışa sunuluyor.

Yılbaşı sofralarının geleneksel lezzeti olan hindi Günaydın farkı ile sofralarınızda...

Kalite ve lezzetin buluşma noktası olan Günaydın, zengin menüsüyle her sene yılbaşı sofralarını lezzet şölenine dönüştürüyor. Günaydın’ın bir yılbaşı geleneği olan ve özenle 
hazırlanan hindisi, bu yıl da kalabalık yılbaşı yemeklerini taçlandırıyor. Günaydın'ın doğranmış kuzu ciğeri, fıstık, pirinç ve kuş üzümü ile zenginleştirdiği iç pilavıyla hazırlanan hindiler, özel sosuyla da her yılbaşı damaklarda iz bırakıyor. Yılbaşı yemeğini ziyafete dönüştüren ve Günaydın’la özdeşleşen bu özel sunum, kestaneyle servis edilirken; tercihe göre tam ve yarım olarak sipariş edilebiliyor. Yılbaşı sofralarının vazgeçilmezi olan Günaydın’dan hindi siparişleri Tuzla, Acarkent, Etiler, Şaşkınbakkal, Maçka, Bostancı, Nispetiye, Florya, Zorlu, City’s ve İstinyePark şubelerinden verilebiliyor. Özenle hazırlanan hindi lezzetlerinin 31 Aralık’ta saat 12.00’ye kadar ilgili şubelerden teslim alınması gerekiyor. http://gunaydinet.com/subeler/

* * * *

DÜNYA İTALYAN MUTFAĞI HAFTASINA ÖZEL EATALY’DEN ÖZEL MENU
Türk lezzetseverler ile gastronomi profesyonellerine gerçek İtalyan ürünlerini tanıtmayı amaçlayan "İtalyan Mutfağı Haftası" ve "Autentico Italiano" programları 21-27 Kasım tarihlerinde tüm dünyayla eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek. Eataly İstanbul ise bu haftaya özgü özel bir Şefin Masasında Buluşma  düzenliyor. 12 kişilik sınırlı sayıda misafirin kabul edileceği bu özel masada İtalyan lezzetlerinin modern yorumlarla ve sıcak sohbetle tatmak mümkün.İyi yemeğin adresi, İtalyan mutfak kültürünü dünyanın birçok farklı ülkesine marketi, okulu ve restoranları ile taşıyan Eataly, bu haftaya özel çok şık bir akşam yemeği menüsü hazırladı. Eataly’nin Executive şefi Claudio Chinali ve Sous şefi Carmine Morgese’nin oluşturduğu bu özel menü, 21-27 Kasım tarihlerinde Chef’s Table ismi altında leziz sunumlarla ve sohbetlerle ikram edilecek. Bu hafta için özel olarak hazırlanan menünün yanı sıra yemek – şarap eşleşmesi de yapılacak. 12 kişilik sınırlı sayıda misafir kabul edilecek bu özel masada İtalyan lezzetlerini modern yorumlarla ve sıcak bir sohbetle tatmak mümkün.
Menü:Güney İtalya’ya Hoşgeldiniz (Claudio ve Carmine’nin hatıralarına dayalı aperatifler)Yerelması çorbası fesleğen marineli karides ile birlikte, stracciatella peyniri ve siyah trüf mantarı
Akdeniz Morina balığı nohut ile El yapımı trofie makarnası, rokalı pesto sosu, badem, kum midyesi ve kekik aromalı konfi domates ile servis edilir.
Mandalinalı ve yaseminli sorbeSarıkız mantarlı risotto, farklı baharatlar, zencefille marine edilmiş ördek göğsü ve kakao sosuyla servis edilir. 
45 günlük dinlendirilmiş dry aged kuşbaşı eti, yanında naneli enginar, Karadeniz’den gelen sarımsaklardan yapılan akışkan kroket, manda tereyağı ve rezene püre ile servis edilir.Vanilyalı ve Trabzon hurmalı jöle, nar sorbe, manda yoğurdu ve turunçgillerden spritz ile birlikte servis edilir.
Türkiye’ye Hitaben: Fındıklı pandispanya, fıstıklı bavaroise, cevizli dondurma, bademli köpük, tuzlu susamlı gevrek ve taze demlenmiş siyah çayla birlikte. Napolitan usulü moka kahve *Etkinlik biletleri Biletix’te satışa sunulmaktadır. *Kişi Başı fiyat: 245 TL’dir.


Lezzetli bir mola arayanlara Powernut

Mutluluk veren ürünleri ile 7’den 70’e herkesin tercihi Saray Bisküvi, yeni tadı Powernut ile gençlerin ve kendini genç hissedenlerin gücüne güç katıyor. Saray’ın, Türkiye’de ilk defa çikolata, kek, yerfıstığı ve karameli bir araya getiren çikolata barı Powernut, emsalsiz bir lezzet deneyimi sunuyor.  

Sağladığı enerji ile tadanları gün boyu zinde tutan Powernut, yumuşacık keki ile damakları şenlendiriyor. Sütlü çikolata kaplı üst katmanı ve enfes tadı ile ağızlarda yepyeni bir rayiha bırakan Powernut, akışkan karamel yapısı ve kavrulmuş yerfıstığı aroması ile akılları baştan alıyor.  
Gün içinde ihtiyaç duyulan enerji ve dinamizmi tek bir pakette toplayan yeni Powernut, günlük koşuşturma içerisinde kısa ve lezzetli bir mola arayan gençlerin ve çalışanların şimdiden ilk tercihi oluyor. 

Reklam filmi çok sevildi 

 Türkiye’nin kek tabanlı ilk çikolata barı olan Powernut’ın yeni reklam filmi, hem ekranlarda hem de web sitesi ve sosyal medya hesaplarındaki keyifli video oyunu ile dikkatleri üzerine çekiyor. Powernut’ın verdiği güçle adeta birer süper kahramana dönüşmenin anlatıldığı fantastik öğelerle bezeli reklam filmi, başta gençler olmak üzere her yaştan izleyicinin beğenisini topluyor.  
Powernut reklam filminin devamı niteliğindeki video oyunu da sanal dünyada hızla yayılıyor. Facebook ile sisteme giriş yapan kullanıcılara süper kahraman figürü seçtiren ve bu figürle kullanıcıların yüzünü eşleştiren uygulamayı kullanan herkes, kendi Powernut reklam filmini kurguluyor. Filmdeki karakter sayısı üçe kadar çıkabiliyor. Kendi videosunu oluşturarak Facebook duvarlarında paylaşan her 10. katılımcı ise Saray’dan Powernut Powerbank kazanıyor.  
Powernut enerjisi sokaklara yayılıyor…

 Powernut, içindeki gücü sokağa da taşıyor. Düzenlediği özel parkur oyunları ile spor ve eğlenceyi harmanlıyor. Geçtiğimiz günlerde İstanbul ve Antalya’nın farklı semtlerinde ilk defa gerçekleştirilen, katılımcıların eğlenceli parkur oyunlarıyla güçlerini sınadıkları ve keyifli vakit geçirdiği “Güç Sende” RoadShow’ları “Gücüne güvenen gelsin” sloganıyla farklı noktalarda yeni buluşmalara hazırlanıyor. 

Saray’ın yeni lezzeti Powernut hakkında ayrıntılı bilgi için www.powernut.com.trwww.facebook.com/saraypowernut ve www.instagram.com/saraypowernut/ adresleri ile #PowerNutGüçSende hashtag’i takip edilebilir. 
Saray Bisküvi ve ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için;


SAFRAN ÇİÇEĞİYLE , MOR, KIRMIZI, TURUNCU  TARLALAR 
VE ZAMAN HASAT ZAMANI 
Safranbolu – Yörük Köyü
 Bir çok Sonbahar yaşanmıştı Hasat Zamanı Safran Çiçeğinde... Yine Bir Sonbahar bereketini damlatırken yağmur damlaları, sararsa da yapraklar biraz daha, düşmüşken ayaklarınızın ucuna, hadi koşun, uzanın boylu boyunca  Mor, Kırmızı , Turuncu tarlalara… Bir sonbahar Klasiğinin, lezzet buluşması nasıl olurdu? Ülkemizin güzel topraklarının, mis gibi kokusunda yetişmiş bitkileriyle kınalı kuzuların otladığı meralarda yetişen,  sütünden  etine her şeyiyle  doğal bir yaşam ve Bir Sonbahar Klasiğine doğru adım, adım...22-23 Ekim…
“GezginDamaklar” Safranbolu Safran Çiçeği Hasadı’nda                                             
Safranbolu – Yörük Köyü gezmeniz için bir çok neden var… Bu seyahate katılanlar, Safranbolu’ya Dünyanın en pahalı bitkisi olarak bilinen, daha çok gıda, boya ve kimya sanayinde kullanılan ve Gramı 20 – 25 TL olup ağılığının 100 bin katı sıvıyı boyayan narin Safran Çiçeklerinden toplama ve yörenin otantik yapısı içinde olduğunca yöre halkı ile iç içe yaşama ayrıca  doyumsuz yöre lezzetlerini tatma imkanı bulacaklar Öte yandan Lokum Yapımı izleme ve bolca alışveriş imkanı bulacak, Osmanlı sivil mimarisinin en özgün yapıtlarını tanıyacaklar.
Lezzet düşkünü GezginDamaklar , Kuyu Kebabı, İç Pilav, Safranbolu Bükme, Sebzeli Erişte Çorbası, Sebzeli Dana Güveç, Su Böreği, Yaprak Sarma, Safranlı Zerde, Çorba (tarhana veya Sütlü Keşkek)  Etli yaprak sarma, Mantı, Perohi,  Erişte, Ispanaklı - peynirli ve patatesli gözleme, Zerde, Kızılcık Şurubu, Baklava gibi yöre lezzetleriyle mest olacaklar
                                        GEZGİNDAMAKLAR                                                                             
Safranbolu Safran Çiçeği Hasadı’nda  - Safranbolu – Yörük Köyü
22-23 Ekim / Karayoluyla (Sadece 20 gezginin katılabileceği,sıradışı menülerle kahvaltı ve yemeklerin de dahil olduğu  bu paket programın ücreti:  610 TL’den itibaren)
Detaylı bilgi için: www.gezgindamaklar.com  / Tel :  0216 348 53 90

Aşurenin keyfi paylaştıkça çıkar


Duru Bulgur’dan ayın lezzeti: Aşure 


Mutfak kültürümüzün en lezzetli tatlarından Aşure, Muharrem ayının başlamasıyla evlerde kazan kazan pişirilmeye, konu komşuya dağıtılmaya başlandı. Bereketin ve dayanışmanın sembolü bu güzelim tatlıyı bir de Duru Bulgur’un size özel hazırlanan Duru Lezzetler'den Sütlü Aşure tarifi ile hazırlamaya ne dersiniz?

SÜTLÜ AŞURE İÇİN
GEREKLİ MALZEME:
500 gr Duru aşurelik buğday (3 su bardağı)
Yarım çay bardağı Duru pirinç
1 su bardağı Duru nohut
1 su bardağı Duru kuru fasulye
200 g kuru kayısı
200 g kuru üzüm
1 su bardağı fındık
2 su bardağı süt
2 su bardağı toz şeker
Çeyrek çay kaşığı tuz
Yarım çay bardağı karanfil suyu (1 tatlı kaşığı karanfili kaynatıp, suyu alınır)
Üzeri için;
25 g fındık
25 g kuş üzümü
100 g ceviz
1 adet nar
Tarçın

HAZIRLANIŞI
Nohut, fasulye ve buğdayı ayrı ayrı kaplarda bir gece önceden ıslatın. Ertesi gün hepsini yıkayıp süzün ve ayrı tencerelere alın. Buğdayın üzerini 2 parmak geçecek kadar su ekleyip kaynamaya bırakın. Nohut ve fasulyeyi de üzerini geçecek miktarda su ilavesiyle yumuşayana kadar haşlayıp süzün. 
Buğdaylar iyice yumuşayıp helmelenince nohut, fasulye, küçük doğranmış kayısı, kuru üzüm, yıkanmış pirinci ekleyin ve 15 dakika kadar kaynatın. Sıcak süt, şeker, tuz, fındık, karanfil suyu ekleyerek 15 dakika daha kaynatın. 
Tek tek cam kâselere bölüştürün. Aşure kâselerde soğumaya yüz tutunca, üzerini fındık, ceviz, fıstık, kuş üzümü, kuru üzüm ve nar taneleri ile süsleyebilirsiniz. Not: Pişme esnasında eğer su yetersiz kalırsa ilave yapabilirsiniz. Şeker miktarını zevkinize göre artırıp azaltabilirsiniz.
http://www.durulezzetler.com/Tek kullanımlık mama sandalyesi kılıfı MAMAPED ile tüm anneler tanışmalı

        4 Ekim 2016 günü katıldığım davetin konusu biraz farklıydı. Yeni bir ürün, harika bir iş fikri hatta girişimci iş dünyasında "faydalı model" olarak tanımlanan bir ürünün lansmanıydı. Konu yine dolaylı yoldan da olsa benim alanım olan "yemek"le ilgiliydi. Yemeği yiyenler bebeklerdi bu kez ve onlar sağlıklı, hijyenik, mis gibi mama sandalyelerinde rahatça mamalarını yiyebilecekleri "mamaped" ile tanıştık. Bakın, mamaped'in sahibi 2 çocuk annesi Fidan Duman ne diyor?. 

Bebekler ve çocuklar tartışmasız her birimizin en kıymetlileri ve vazgeçilmezlerimiz. Hele ki anne-baba olduktan sonra onlar için yapamayacağımız hiçbir şey yok, hayatımızı onlarla senkronize ediyor, onları pamuklara sarıp sarmalıyor, her şeyin en iyisini onlar için düşünüyor ve hayal ediyoruz. Sağlıklı büyümeleri de bu bağlamda en büyük önceliğimiz. Hijyen ve sağlık koşulları altında çocuklarımızla birlikte vakit geçirebileceğimiz mekanlar ise gerçekten sınırlı. Pek çok mekanda çocuğun vakit geçirebileceği oyun alanı veya oyun parkı gibi sosyal alanlar olmadığı gibi çocuğumuza rahatlıkla yemek yedirebilmemizi sağlayan 'mama sandalyesi' de bulunmuyor. Olanlar ise kısıtlı sayıda veya annelerin canını sıkacak hijyen koşullarına sahip. Bebeklerimizi, çocuklarımızı dışarı çıkardığımızda karşılaştığımız durum, ‘Garson Bey bir kolonyalı mendil alabilir miyim?’ sorusu sonrasında; bakmaya cesaret edemediğimiz kirli, tozlu, hijyenden uzak, sağlık açısından büyük tehditler içeren, gözle göremediğimiz milyonlarca bakteri barındıran, yemek artıklarının yapıştığı ve içimizi kaldıran ıslak mendiller… Aynı sorunu yaşayan yüzlerce anne-baba olduğundan yola çıkarak, bebek ve çocuklara özel; ekonomik, çevre dostu, aile dostu, kullanıcı dostu, tamamen hijyenik malzemelerden (bebek bezlerinde kullanılan malzeme), 'bebek ve çocuklara özel mama sandalyesi örtüsü ve mama sandalyesi kılıfı' üretme ve yaygınlaştırma misyonunu üstlenen MAMAPED, dünyada ve ülkemizde bir ilki gerçekleştirerek siz anne ve babalarla buluşmaya hazırlanıyor.  Her mama sandalyesi tipine uygun olarak üretilen, bebek ve çocuklar için eğitici- öğretici aktiviteleri de içeren MAMAPED, evde çok kullanımlı olarak veya dış ortamlarda (restoran, otel, anaokulu,alış-veriş merkezi...) tek kullanımlık olarak satışa sunuluyor. 2 parçadan oluşan kılıflardan birirni sandalyeye diğerini de masa kısmına geçirip ipleriyle bağlıyorsunuz.
Bir fikrim vardı, üzerinde çokça düşündüm, yazdım,çizdim, ürettim, ürettirdim, kendim tasarladım, denedim, kullandım, çokça emek ve çaba sarf ettim ve tüm çocuklarımız ve bebeklerimiz için güzel bir ürün ortaya çıkardım. Ve istedim ki, sahipsiz kalmasın, koruma altına alınsın, herkes kullansın ve kullandıkça hem bebek ve çocuklar hem de aileler mutlu olsun. Sonra dedim ki, bu ürün var ama buna yakışan bir adı da olsun ve MAMAPED olsun dedim.  Neden bu isim, mama bebek ve çocuklarda önce yemek sonra anneyi çağrıştırıyor ? Ped, tek kullanımlık yada kullan-at ürünleri çağrıştırıyor. O zaman bu isimde bebek ve çocuk sağlığı ve hijyeni için üretilen bu ürün ve ürünleri çağrıştırsın istedim. Böylece 3. bir çocuğum daha oldu :):)"Bilgi ve iletişim için: http://www.mamaped.com(0533 ) 040 04 18 
info@mamaped.com

Bu fikrin sahibi
Fidan Duman
Kimdir? 
12 Ağustos 1984 tarihinde İzmir’de doğdu. İlk-orta ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladıktan sonra 2006 yılında İnşaat Mühendisliği’nden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Yapı İşletmesi Anabilim Dalı’ndan da 2009 yılında mezun olarak “Yüksek İnşaat Mühendisi” ünvanını aldı. Yüksek Lisans tez konusu ile bir çok konferans ve seminerde davetli konuşmacı olarak yer aldı. Uzun yıllar orta ve üst kademede çeşitli yöneticilik görevlerinde bulundu ve Türkiye’nin sayılı prestijli ve özel inşaat projelerinde görev aldı. Son görev yeri olan Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena- Galatasaray Spor Kulübü’nde 6 yıl hizmet vermiş olup, kişisel ve özel çalışmaları sebebiyle bu görevine ara vermiştir. Ancak halen mesleğini icra etmeye devam etmekte ve diğer taraftan da kurduğu kişisel blog, site, marka ve tescil ürünü ile çalışmalarını sürdürmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir. Yabancı dili İngilizce’dir.

***                            ***                        ***                      ***                          ***

DEMİRİ PEKMEZDEN, ÇİNKOYU KÖFTEDEN ALIN

Soğuk kış günlerinin yaklaştığı sonbahar ayları birçok hastalığı beraberinde getiriyor. Mevsim geçişlerinde özellikle çocukların soğuk algınlıkları, grip ve bronşit gibi kış hastalıklarına yakalanma riski de artıyor. İşte bu nedenle beslenme düzenini de tekrar gözden geçirmek gerekiyor. Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Uzman Diyetisyen Duygu Çetin, sonbahar aylarında bağışıklığımızı güçlendirmek, hastalıklara yakalanma sıklığını azaltmak ve yakalansak dahi kolay atlatabilmek için sağlıklı ve dengeli beslenmenin şart olduğunu vurguluyor.

Okulların açılmasıyla birlikte özellikle okul çağındaki çocuklarda görülen hastalıklar da artıyor. Bu durumu önlemek için çocukların bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesi büyük önem taşıyor. Birçok ebeveyn dışarıdan vitamin ve bağışıklık sistemi güçlendirici ürünlerle çocuklarının savunma sistemini destekliyor. Ancak sağlıklı ve dengeli beslenmeyle çocuğun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri doğal yoldan alması en güzeli… Balık içerdiği omega 3 ile bağışıklığı destekler. Bu nedenle çocukların haftada en az 1 öğün balık tüketmesi çok önemlidir. Yoğurtkefir gibi mayalı ürünler de içerdikleri probiyotikler ve prebiyotiklerle bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

MEYVESİZ OLMAZ
Kışın vazgeçilmezi meyvelerden portakal ve mandalinanın yanı sıra çocukların limon tüketilmesi de gerekir. Günde en az 1 portakal ya da 2 mandalina tüketilmesini çocuğa günlük ihtiyacı olan C vitaminini sağlar. Ayrıca evde hazırlayacağınız bir limonatayla çocuğunuza hem çok seveceği bir içecek verebilir hem de zengin C vitamini içeriğiyle onu enfeksiyonlara karşı koruyabilirsiniz. Elma ve kivi de bağışıklığı güçlendirmede etkili meyvelerdir. Elma hem çiğ hem de zencefil ve zerdeçalla haşlanarak tüketilebilir.

SELENYUM VE DEMİR ÇOCUĞUNUZA GÜÇ VERİR
Çocuğunuzun savunma sisteminin güçlü olması için sağlıklı bir vücuda sahip olması gerekir. Bunun için öncelikli koşul, çocuğun mümkün olduğunca rafine edilmiş ve raf ömrü uzun gıdalardan uzak kalmasıdır. Ayrıca antioksidan diye adlandırdığımız A,C,E,D vitaminleri, demir ve selenyumu yeterli miktarda alabilmesi için gerekli gıdaları uygun miktarda tüketilmesi de gerekir. Selenyum; mantar, dana ve kuzu ciğeri, karides, somon ve ton balığında bulunur. Ülkemizde en yaygın sağlık sorunlarından biri de demir eksikliği anemisidir. Demir eksikliği anemisi hem demir alımının yetersiz kaldığı hem de demir kaybının olduğu durumlarda ortaya çıkabilir. Demir ise et, pekmez, ciğer, yumurta, kuru üzüm, bakliyat ve bazı yeşil sebzelerde bulunur.


BİR KÖFTE BİLE YETER
Çinko mineralinin de güçlü savunma mekanizmasında önemli rolü vardır. Bu nedenle son yıllarda çinko preparatları çok satanlar listesinde yer almaktadır. Oysaki çocuğunuz, her gün tükettiği gıdalardan vücudu için gerekli olan çinkoyu alabilir. Örneğin; 100 gr ette (3 köfte) 9 mg, pişmiş nohutun 100 gramında 1.4 mg çinko bulunur. 1-3 yaş arasındaki bir çocuğun 3 mg çinkoya ihtiyacı olduğuna göre, sadece 1 köfte bile çinko ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilir.

VİTAMİNLERİ DOĞAL YOLDAN ALIN
Sebze ve meyveler içerdikleri vitaminler yoluyla, özellikle de D ve C vitaminleriyle bağışıklığımızı güçlendirir. A vitamini sarı renkli ve koyu yeşil sebze ve meyvelerden bulunur. Karotenler ise A vitamini öncüsü sayılır. Greyfurt, havuç, kuru kayısı, Trabzon hurması, kırmızı lahana, pancar, kırmızı turp, yaban mersini ve böğürtlende bol miktarda karoten içerir. C vitamini ise vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlayarak savunma sistemini güçlendirir. Yeşil biber, maydanoz, tere, roka, karnabahar, ıspanak, kuşburnu gibi besinlerde bol miktarda C vitamini vardır.

SAĞLIK DEPOSU SEBZELER
Brokoli, lahana, kereviz, pazı, turp, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerin özellikle kış aylarında mutlaka tüketilmesi gerekir. Soğan ve sarımsağın da bağışıklığı güçlendirici ve antimikrobiyal etkileri olduğu için sebzeler bunlarla birlikte pişirilerek tüketilebilir. Ispanak, içerdiği C, E ve B grubu vitaminler ve demir, magnezyum, fosfor, iyot mineralleri sayesinde bağışıklığı kuvvetlendirdiği gibi bizi soğuk algınlığına karşı da korur. Bağırsakları yumuşattığı için kabızlığı da önler. Vücut direncini artıran pırasanın, böbrek taşlarının oluşumunu engelleyici ve kanserden koruyucu özelliği vardır. Maydanoz bir provitamin A (Beta karoten) kaynağıdır. Bu özelliğiyle görme gücü, kılcal damar sisteminin, adrenal bezin ve tiroid bezinin fonksiyonları üzerinde etkilidir. Yaprakları vitamin ( A,C,K ), demir, potasyum, kükürt, kalsiyum, magnezyum yönünden zengindir. Çocuğunuzun kahvaltısına ekleyeceğiniz bir tutam maydanoz günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılar.


Bulgur, makarna ve pirinçten daha

sağlıklı bir besin

Karbonhidrat besin gruplarından bulgur, makarna ve pirince kıyasla çok daha zengin bir besin kaynağı. Uzmanlar, karbonhidrat kaynağı olarak makarna ve pirinç yerine daha sağlıklı olan vitamin kaynağı bulgurun seçilmesini öneriyorlar.

Bulgurdaki B grubu vitaminleri, folik asit ve lifin pirinç ve makarnadan yüksek olduğunu belirten Duru Bulgur Beslenme Uzmanı Seçil Kenar, beslenmede ve kilo kontrollerinde pirinç ve makarna yenilmesi yerine, bulgurun tüketilmesinin önemini vurguladı. Kenar, sağlıklı kilo vermek için özellikle diyet listelerine tok tutma özelliği doğal bulgurun eklenmesini de tavsiye etti.

Bulgur uzun süre tok tutuyor
Yüksek miktarda lif ve posa içeren bulgurun pirinç ve makarnaya göre uzun süre tok tutucu özelliğe sahip olduğunu hatırlatan Kenar, “100 gram bulgurda; 8.2 gram lif varken, pirinçte bu oran 3.0 gram makarnada ise 5.2 gramdır. Lifli gıdalar kolesterolü düşürücü etkisinin safra asitlerini bağlayarak, diyetteki toplam yağ ve kolesterol alımını düşürerek, daha uzun süre doygunluk hissi verir. Besin alımının azalmasına etki ettiğinden diyetlerde tokluk hissi veren bulgur mutlaka tüketilmesi gereken bir besindir” dedi.

Besinlerdeki glisemik indeks oranının önemi
Glisemik indeksi düşük besinleri tercih etmek uzun dönemde diyabet, kalp hastalıkları ve kronik hastalıkların oluşma riskini azalttığını vurgulayan Kenar, şunları kaydetti: “Yediğimiz besinlerin kan şekerini yükseltme oranına glisemik indeks denir. Bulgurun glisemik indeksinin düşük olması sebebiyle, kana yavaş karıştığı için sıklıkla tüketilmesinde yarar vardır. Özellikle taş değirmende doğal üretilen, sadece kabuğu soyulduğu için doğallığından bir şey kaybetmeyen Başbaşı bulgur hem lezzeti hem de besin değeri ile doğru bir seçim olur. Hayatınız boyunca glisemik indeksi yüksek besinlerde kaçının. Yemeklerinizi hazırlarken et, sebze, kuru baklagil tarzı yemeklerinizin yanında glisemik indeksi yüksek pirinç, beyaz ekmek, patates gibi besinler yerine bulgur tüketmeye özen gösterin.”

Çocuklara tatilde sağlıklı atıştırmalıklar

Karne tatili başladı, minikleri artık hızlı kahvaltı sofraları yerine uzun ve keyifli yemekler bekliyor. Uzmanlar, çocukların büyümeleri ve dengeli beslenmeleri için ihtiyaç duydukları gıdaları sağlıklı atıştırmalıklardan da sağlayabileceklerinin altını çiziyorlar. 
Keyifle yenilebilen eğlenceli peynirler, renkli süslenmiş tabaklardaki sağlıklı atıştırmalıklara hangi çocuk hayır diyebilir ki?

İnovatif ürünleri ile peyniri günün her saati yenilebilen sağlıklı bir atıştırmalığa çeviren ve peynir yemeyenlere de peyniri sevdiren Muratbey Peynirleri Beslenme uzmanları, yaz tatilinin başlamasıyla çocukların beslenme alışkanlıklarının da değiştiğini, atıştırmalıklara daha fazla yöneldiklerinin söyleyerek, sağlıklı atıştırmalıklar için aileleri uyardılar. 

Beslenme Diyet ve Fitoterapi Uzmanı Gizem Keservuran, kışın okula yetişme telaşı ile çocukların çok önemli bir öğün olan kahvaltıyı geçiştirdiklerini, okul tatiliyle artık daha uzun süre kalınabilecek kahvaltı sofralarına dönülebileceğini kaydetti. Çocukların yaz aylarında oyun oynama telaşıyla daha çok atıştırmalık kolay yenilebilen gıdaları tercih ettiğini söyleyen Keservuran, annelerin çocuklarına daha sağlıklı ve eğlenceli atıştırmalıklar vererek, dengeli beslenmelerini sağlayabileceğini belirtti. Diyetisyen Keservuran şunları söyledi:


“Anneler genellikle okul zamanı uykudan uyanmaları, hazırlanmaları problem olan çocuklarının okula yetişme telaşıyla kahvaltı öğününü geçiştirdiklerinden şikâyetçidir. Sabah saatlerinde zaten iştahsız olan çocuklar kahvaltıyı da hızlı geçerek, büyümeleri için gerekli besinlerden mahrum kalıyorlar. Yaz aylarında ise oyun telaşıyla masada oturup yemek yerine oyuna yetişmek için hızlı atıştırmalıkları tercih ediyorlar. Artık karne tatiliyle okula yetişme ya da erken kalkma telaşı olmadığı için keyifli uzun kahvaltılar yapılabilir. Anneler çocukların ilgisini çekebilecek keyifli peynirler ile eğlenceli tabaklar hazırlayabilirler. Böylece sağlıklı atıştırmalıklar ile çocuklarının dengeli beslenmelerini sağlayabilirler. Az tuzlu Burgu peyniri, top şekliyle çocukların sevdiği Topi Peyniri, ekmeklerine sürüp, üzerini ev yapımı bir reçelle süsleyecekleri Muratbey Sürmeli Peynir onların kahvaltılarını eğlenceli hale getirecektir. Oyundan ayrılmak istemeyen çocuklara, günlük kalsiyum ihtiyacını da karşılayıcı atıştırmalık öğünler hazırlanabilir. Anneler, çocukların severek yediği makarnaya taze kaşar peyniri rendeleyerek, patates kızartmasının yanına Burgu Peynirli Pane ekleyerek lezzetli ve sağlıklı hale getirebilirler”


DONDURMADA YEPYENİ İTALYAN LEZZETİ PERNIGOTTI IL GELATO…


Pernigotti’nin 156 yıllık çikolata ve dondurma üretimindeki deneyimi ve ustalığından doğan enfes Pernigotti Il Gelato, dondurma tutkunlarını İtalyan lezzetiyle buluşturuyor.

Farklı ve özel lezzetiyle bambaşka bir çikolata deneyimi yaşatan Pernigotti, şimdi dePernigotti Il Gelato markasıyla İtalyan dondurmasının enfes lezzetini dondurma tutkunlarıyla buluşturuyor. Pernigotti Il Gelato kaliteli içeriği, yoğun kıvamı ve doğal lezzetiyle damaklarda unutulmaz bir tat bırakıyor.
İtalyan deneyimi ve uzmanlığı ile fark yaratan Pernigotti Il Gelato çubuk ve kornet olmak üzere iki farklı şekilde sunuluyor. Doğal vanilya aroması ve sütlü çikolatadan oluşanKlasik; %50 fıstık - %50 sade dondurmadan oluşan, fıstık parçacıklı ve sütlü çikolata kaplamalı Fıstık; doğal çilek sosu ve fındık parçacıklarından oluşan, beyaz çikolata kaplamalı Çilek; doğal fındık sosu ve fındık parçacıklarından oluşan sütlü çikolata kaplamalı Fındık çeşitleri bulunuyor. Pernigotti Il Gelato dondurmanın kaplama çikolatası, kakao yağı ve kakaodan yapılmış gerçek çikolatadan oluşuyor.
Ürünlerde emülgatör, glikoz, früktoz şurubu ve trans yağ yer almıyor. Kullanılan tüm aroma ve soslar tamamen doğal içeriklerle elde edilmekte olup, yapay aroma kesinlikle kullanılmıyor.
Alışkanlıklarınızı değiştirecek Pernigotti Il Gelato dondurmaları yazın sıcak günlerinde, kendinizi ödüllendirmek ve farklı hissetmek istediğiniz her an keyifle tüketebilirsiniz.***                              ***                                 ***                                   ***İftar ve sahurda maden suyu


Oruç tutulan uzun saatler boyunca aç ve susuz kalan bünyenin mineral ihtiyacını iftarda ve sahurda maden suyu tüketerek karşılayabilirsiniz. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbı Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle, maden suyunun içerdiği zengin mineralleri, tok tutma ve sindirime yardımcı olma özellikleriyle ramazan ayı için ideal bir içecek olduğunu söyledi. Oruç tutulan saatler uzadı. Ramazanda oruç tutan bir beden yaklaşık 17 saat boyunca sıvı almıyor. Ayrıca havanın sıcaklığıyla gelen terleme vücudun kaybettiği tuz ve mineral miktarını artırıyor. Vücudun kaybettiği mineralleri kazanabilmek için sadece su içmek yeterli değil. İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Profesör Dr. Zeki Karagülle, uzun saatler boyunca vücudun susuz kaldığı Ramazan ayında doğal maden suyu tüketmenin 
önemine dikkat çekti.

Hayati fonksiyonlar için önemli
Maden suyunun vücudun ihtiyacı olan kalsiyum, magnezyum, sodyum ve klor gibi elementleri içerdiğini belirten Prof. Karagülle şöyle konuştu: “ Ayrıca, sık olarak bikarbonat ve daha az da sülfat iyonları bulunur. Vücudun tüm bu elementlere ihtiyacı var. Sağlıklı bir kalp, kan pıhtılaşması ve sinir uyarılarının iletilmesi gibi hayati fonksiyonlarda bu mineraller çok önemli. Ayrıca maden suyu tok tutma özelliğiyle de bilinir. Oruç tutan bünyelere tok tutucu özelliği sayesinde de fayda sağlayabilir. İftar ve sahurda ise sindirim sistemine yardımcı olması nedeniyle tercih edilebilir.”

İftar sahur arası maden suyu
Prof. Karagülle’ye  göre iftar ve sahur arasında doğal maden suyu tüketilebilir. Maden suyunun içine koyacağınız bir dilim limon, bir parça nane de iftardan sonraki hararet basmasını azaltıcı özelliktedir. Maden suyunu cacık, meyve suyu ve farklı içeceklerle birlikte de içebilirsiniz. Piyasada bulunan birçok maden suyunun mineral değerleri farklı. Kişinin ihtiyacına göre tercih yapılabilir. Kızılay Maden Suyu da zengin mineral kaynağıdır”

Kızılay Maden Suyu zengin mineral kaynağı
Türkiye’nin şişelenen ilk maden suyu olan Kızılay zengin mineral değerleri taşıyor. Kurtuluş Savaşı sırasında Afyonkarahisar’da böbreklerinden rahatsızlanıp, Gazlı Göl'den getirilen maden suyunu içerek sağlığına kavuşan Atatürk’ün, bizzat sermayesini vererek Afyonkarahisar Gazlıgöl beldesinde bir fabrika kurulması ile üretime geçen Kızılay maden suyu, 17 Ekim 1926 tarihinde gelir getirmesi amacıyla Kızılay'a bağışlamıştır. Kızılay Maden Suyunun mineral değerleri ise söyle; bikarbonat 770.4, kalsiyum 2123, magnezyum 40.8, sodyum 13.3, potasyum 5.4,florür 0.81, klorür 97.4, sülfat 5.35

KIZILAY
 Bikarbonat                 
Kalsiyum
Magnezyum
Sodyum
770,4
2123
40,8
13,3
Potasyum
Florür
Klorür
Sülfat
5,4
0,81
97,4
5,35
    

***                   ***                   ***                 ***                       ***                     ****


Ramazan Sofraları Yudum Kızartma

Ustası’yla Şenleniyor!


Türkiye’nin en büyük sıvı yağ üreticisi Yudum Gıda’nın kızartmalar için özel olarak ürettiği Yudum Kızartma Ustası ile Ramazan ayında iftar sofraları şenleniyor. Kızartmalar daha az yağ çekiyor, börekler ve patatesler çıtır çıtır olurken, sebzeler kızardığında diri kalıyor.

Onbir ayın sultanı Ramazan’da sofralar özenle kurulurken, yaz döneminin vazgeçilmez yemekleri arasında yer alan kızartmalar masaları süslemeye hazırlanıyor. Yudum’un kızartmalar için özel olarak ürettiği Yudum Kızartma Ustası, ısıya dayanıklı yapısıyla kızartmaların hem çok lezzetli hem de hafif olmasını sağlıyor. Kızartmalar daha az yağ çekerken, börekler ve patatesler çıtır çıtır oluyor, sebzeler kızardığında damaklarda nefis bir tat bırakıyor.
Isıya dayanıklı yapısıyla hafif kızartmalar yapmayı sağlayan Yudum Kızartma Ustası, Türk damak tadına ve Ramazan ayının iftar yemeklerine uygun lezzetiyle tüketicilerle buluşuyor. Altın rengi ile raflardaki yerini kolayca ayırt edebileceğiniz Yudum Kızartma Ustası’nın 1 ve 2 litrelik seçeneğinin yanında 5 litrelik teneke alternatifi de bulunuyor.

* * *                       * * *                           * * *                        * * *                     

Ramazanda sofranızın mutluluğunu Muratbey ile paylaşın!..

Muratbey Peynirleri, Muhabbet ayı Ramazan’da en mutlu iftar ve sahur sofrasını seçmek için sosyal medya üzerinden “Mutlu Sofralar” yarışması başlattı.

Peyniri günün her saati yenilebilen keyifli bir atıştırmalık haline getiren Muratbey, bolluk ve bereket ayı Ramazan’da en mutlu iftar ve sahur sofrasını seçmek için sosyal medya üzerinden “Mutlu Sofralar” yarışması başlattı. Mutlu sahur ya da iftar sofralarının fotoğrafını çekip, Muratbey’in facebook ve instagram sayfalarında paylaşacak 5 yarışmacı, özel el dekorasyonlu fincan seti kazanacak.
Katılımcıların bunun için yapması gereken tek şey ise, "Mutlu Sofralar” temalı fotoğraflarını Facebook.com/MuratbeyPeynir sayfasından ya da instagram hesaplarından #MutluSofralar#MuratbeyPeynir etiketleriyle paylaşmak olacak.
Muratbey’in “Mutlu Sofralar” yarışması 6 Haziran-2 Temmuz 2016 tarihleri arasında düzenleniyor. Yarışma sonucu 9 Temmuz günü, facebook.com/MuratbeyPeyniradresinde ilan edilecek. 


DÖRT SAATTE PİŞİRİLEN BALKAN YEMEĞİ: FLİYA

Kosova kültürünün en önemli unsurlarından fliya, tam dört saatte hazırlanarak servis ediliyor. Pişirilişi gözlemeyi andıran fliyanın en önemli farkı ise sacın üstünde değil, altında pişmesi…

Balkanlar’da Türk izinin halen belirgin olarak gözlendiği yerlerden Kosova’nın en önemli kültür hazinesi fliya, hazırlanması, pişirilmesi ve servisi ile son derece ilgi çekiyor. Oldukça zahmetli bir süreçle hazırlanan fliya, tam dört saatte servise hazır hale geliyor. Kosovalılar fliyayı, kendi yaşadıkları zorlu süreçlerin de bir temsilcisi olarak görüyor.

FLİYA NASIL HAZIRLANIYOR?
Arnavutça’da “flija” şeklinde yazılan ve Kosova’nın çeşitli yerlerinde “fulya” veya “fuliya” gibi isimlerle de anılan fliya, Arnavut ve Balkan mutfağının en önemli lezzetlerinden biri olarak kabul ediliyor. Malzeme miktarı oldukça az olmasına rağmen pişirilmesi oldukça zahmetli olan fliya, alışılmış pişirme tekniklerinin aksine, alttan yanan bir ateşle değil, pişirildiği tepsinin üstüne kapatılan bir sacın verdiği ateşle pişiriliyor. Sac ise, ortalama çanak anten boyutlarında olan, demirden bir pişirme malzemesi olarak ayarlanıyor. Bir nevi gözleme yapılan saca benzemekle birlikte, malzemeler gözlemedeki gibi sacın üstünde değil, altında pişiyor. Odun ateşinin üstünde ısıtılan sac tepsinin üzerine konuluyor ve saç sıcaklığıyla birlikte alttaki hamuru pişiriyor. Öte yandan un, su ve tuz ile hazırlanan hamurun krep hamuru kıvamında, yani boza gibi olması gerekiyor. Yaklaşık dört saatte pişirilen ve ilk kalınlığının 2-3 katına erişen fliya, bal kullanılarak servis ediliyor.

“FLİYA CİDDİ EMEK İSTER”
Kosova Prizrenliler Derneği Başkanı Gülen Aksu Türker, fliyanın Kosova ve Arnavut kültüründe farklı bir yerinin olmasını şöyle açıklıyor: “Fliya, bizim kültürümüzün en önemli yapıtaşlarından biri. Fliya oldukça zahmetli bir hazırlanış sürecine sahip olduğu için her zaman pişirilemiyor. Sadece özel günlerde hazırlanıyor. Her kat sırayla hazırlanıp pişirildiği için ciddi emek isteyen bir yiyecek fliya. Dernek olarak her yıl düzenlediğimiz Fliya Fest’te bu özel yiyeceğimiz elbirliğiyle hazırlanıyor. Örneğin fliyanın pişirildiği ateşi erkekler hazırlıyor. Ateşte kullanılacak odunlar, at üstünde, temsili olarak hazırlanan Prizren’in taş köprüsünün üstünden geçirilerek ocak başına getiriliyor. Fliya bir bakıma biz Kosovalıların Balkan göçleri sırasında çektiği zahmeti de temsil ettiği için bizim için önemli. Bu nedenle, hem kültürel zenginliğimizi tanıtmak, hem de göç ve getirdiklerine dikkat çekmek amacıyla, Fliya Fest’in yanı sıra her yıl Sirkeci Garı’nda ‘Bir Kofer Bir Sandık’ adlı bir başka etkinlik de düzenliyoruz. Bu etkinliğimiz de Kosovalıların Balkan göçleri sırasında, sadece, adına ‘kofer’ dediğimiz bir tür bavul ve bir sandık ile, yani adeta apar topar gerçekleştirdiği göçü de temsil eden bir etkinlik olarak öne çıkıyor.”

Kıyafet Bağış Projesi


Ariel ve Migros, Toplum Gönülleri Vakfı (TOG)’un desteği ile Ramazan
 Bayramı’nda binlerce çocuğu yepyeni bayram kıyafetleri ile mutlu edecek Migros ve Ariel, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG)’un da desteği ile artık gelenekselleşen “Kıyafet Bağış Projesi” ile binlerce çocuğu mutlu etmeye hazırlanıyor. “Kıyafet Bağış Projesi” ile Migros Mağazalarından alınan her Ariel markalı ürünle, Ramazan Bayramı’nda yardıma ihtiyacı olan binlerce çocuğa yepyeni bayram kıyafetleri armağan edilecek. 

Çamaşır deterjanı pazarında birçok yeniliğin öncüsü Ariel, perakende sektörünün öncüsü Migros, gönüllülük temelinde toplumsal fark yaratmayı amaçlayan Toplum Gönüllüleri Vafkı (TOG)’un da desteği ile gerçekleştirecekleri “Kıyafet Bağış Projesi” ile, 26 Mayıs - 30 Haziran tarihleri arasında Migros Mağazalarında satılan her Ariel markalı ürünle yardıma ihtiyacı olan çocuklara Ramazan Bayram’ında yepyeni bir bayram kıyafeti armağan edecek.
Migros, Ariel ve TOG işbirliği ile gerçekleşen ve 30 Haziran’da sona erecek kampanya sonrasında Toplum Gönüllüsü gençler tarafından yardıma ihtiyacı olan binlerce çocuğa yepyeni giysiler ulaştırılacak.
Paylaşmanın ve yardımlaşmanın Türk aile geleneğindeki önemini tüm iletişim adımlarında şirket olarak uyguladıklarını belirten P&G Türkiye & Kafkaslar Müşteri & Kanal Pazarlama ve Mağaza içi İletişim Grup Müdürü Burcu Soykurum, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Geçtiğimiz senelerde gerçekleştirdiğimiz Kıyafet Bağış Projesini, bu yıl da hayata geçirerek geleneksel bir sosyal sorumluluk hareketini devam ettirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İhtiyaç sahibi çocuklara ulaşıyor olmak ve onları yeni giysilerle mutlu edebilmek bizim için de büyük bir mutluluk. Lekesiz temizliğin öncüsü Ariel markası olarak tüketicilerimiz ile birlikte toplumsal sorumluluk bilincini arttırmayı bir hedef olarak belirledik. Proje ortağımız Migros’a ve Toplum Gönüllüleri Vakfı’na teşekkür ederiz” dedi.Migros Ticaret A.Ş. Deterjan Pazarlama Yöneticisi Nazlı Ulumeriç ise “Toplumun ihtiyaç duyduğu pek çok alanda iş ortaklarımızın, müşterilerimizin ve çalışanlarımızın gönüllü katkılarıyla birçok proje yürütüyoruz. Gelecek nesillere verdiğimiz önemi hayata geçirdiğimiz çalışmalarla her fırsatta gösteriyoruz. Bu projede de müşterilerimizle el ele verdik, çocuklarımıza destek olmanın mutluluğunu birlikte yaşadık. Gelenekselleşen bu kampanyamız ile bugüne kadar 220 bin çocuğumuza ulaştık. 500 bini aşkın kıyafet bağışlandı. Migros Mağazaları, bağışlarıyla katkı sağlayan müşterilerimiz için paylaşmanın adresi oldu. Bu yıl da “Kıyafet Bağış Kampanyası” ile binlerce çocuğumuza daha ulaşacağız. Çok mutluyuz. Bu kampanyaya Mağazalarımızdan “Ariel” markalı ürünler alarak destek olacak tüm müşterilerimize ve P&G grubuna şimdiden teşekkür ederiz” dedi. TOG Vakfı Yönetim Kurulu Eş Başkanı Tuğba Jabban ise “Ariel & Migros ve TOG’un değerli iş birliğinin 3. yılındayız. Toplum Gönüllüsü gençler bu projede 2014 yılından bu yana Türkiye’nin 71 ilinde çocukların mutlu olması için, gülümsemesi için gönüllü oldular. Bu yıl da 15 farklı ilde bayram öncesinde 5000 çocuk, Toplum Gönüllüsü abla/ağabeyleri ile bu bayram öncesi sevinci yaşayacak. Çocuklar bu proje ile paylaşmanın, dostluğun, gönüllü olmanın da değerini öğrenecekler. Toplum Gönüllüleri Vakfı olarak 2002 yılından bu yana gençlerin öncülüğünde dayanışma, paylaşma, kardeşliği içeren böyle anlamlı projelerin paydaşı olmaktan her zaman mutlu olduk.” diyerek konuşmasını tamamladı.
                                                ***      ***     ***      ****    ***PAŞABAHÇE MAĞAZALARI’NIN 
KOLONYALARI YENİLENDİ

Paşabahçe Mağazaları müşterilerinin yıllardır severek kullandığı kolonyalar yeni kokuları ve yepyeni ambalajları ile yenilendi. Şık tasarımlı ambalajları ve birbirinden hoş 9 ayrı kokuyla yenilenen kolonyalar, Paşabahçe Mağazaları’nın yanı sıra 


adresinden de satın alınabilir.
Geleneklerimiz içinde önemli bir yeri olan kolonyanın zambak, mimoza, çay, mandalina, gül, incir, lavanta, misket limonu ve ıhlamur kokularında 9 yeni çeşidi Paşabahçe Mağazaları için özel olarak üretildi ve Paşabahçe Mağazaları’nın yanısıra 
www.pasabahcemagazalari.com adresinden de satışa sunuldu.***                        ***                              *****                                  ***
COFFEE COMPANY’LERDE 

ÇİLEK GÜNLERİ 


Her ay birbirinden farklı konseptlerdeki etkinliklerle de misafirleriyle buluşan Elite World Otelleri, bu kez bünyesindeki Coffee Company’lerde “Çilek Günleri” düzenliyor. Kalp şeklindeki formu nedeniyle Venüs’ün ve aşkın sembolü olan çilek, aynı zamanda zengin bir C vitamini demir ve fosfor kaynağı bir antioksidan. Tam yaza girerken 16-29 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek Çilek Günlerinde, çilekli profiterol’den çilekli limonataya bir çok farklı lezzet, Elite World İstanbul, Elite World Business ve Elite World Van otellerinde yer alan Coffee Company’lerde, çilek severler ile buluşacak.

Antioksidan özelliğinin yanı sıra zengin bir C, B, K vitamin, demir ve fosfor kaynağı olan çilek, faklı tadlarda çilek severlerin beğenisine sunulacak. Elite World Otelleri, üzerine konan biraz şeker veya krema ile bile harika bir tatlıya dönüşen bu meyveye özel günler düzenliyor. 16-29 Mayıs tarihleri arasında Coffee Company’ler, çilekli lezzetlerle dolup taşacak.

Elite World şefleri tarafından hazırlanan “Çilek Günleri”nin menüsünde, çilekli profiterol çilekli cheesecake, çilekli çikolatalı mus, çilekli tart, beyaz ve bitter çikolataya batırılmış çilekler, çilekli kurabiye ve cupcake’ler, taze çileklerle hazırlanan çilekli limonata, strawberry smoothie, çilekli milk shake yer alıyor. 
Elite World İstanbul, Elite World Business ve Elite World Van otellerinde yer alan Coffee Company’lerde gerçekleşecek “Çilek Günleri”ni karçımayın. Detaylı bilgi için www.eliteworldhotels.com.tr internet sitesini ziyaret edebilir, 444 0 883 numaralı telefondan tüm Elite World Otelleri’ne ulaşabilirsiniz.


***                            ***                         

Yudum Gıda,Üstün Lezzet Ödülü”ne Layık Görüldü!

Türkiye’nin en büyük sıvı yağ üreticisi Yudum Gıda, Yudum Zeytinyağı ve Sırma Markasına ait ürünleri için The Superior Taste Award’a layık görüldü. Ürünlerinin lezzetiyle uzman şeflerin beğenisini kazanan Yudum Gıda, sadece Türkiye’de değil, uluslararası alanda da başarısını kanıtlayarak yıldızları topladı.

Yudum Gıda, ürettiği yağlar ile dünya çapında başarı elde ederek, The Superior Taste Award-Üstün Lezzet Ödülü’ne layık görüldü. Tadım alanında kanaat liderlerinin, uzman şeflerin ve sömeliyelerin kör tadım testinden geçerek karara vardıkları ve “Yiyeceklerin Michelin Rehberi” olarak bilinen The Superior Taste Award 2016’da yıldızları toplayan Yudum Gıda, sadece Türkiye’de değil, uluslararası alanda da başarısını bir kez daha kanıtladı. Yudum Gıda, 2 Haziran 2016 Perşembe günü Brüksel’de gerçekleşecek ödül töreninde ülkemizi gururla temsil edecek.
Yudum Gıda’ya International Taste&Quality Institute(iTQi)’den Tam Not
Farklı yiyecek ve içeceklerin değerlendirildiği Superior Taste Award 2016 kapsamındaki International Taste&Quality Institute (iTQi) tarafından açıklanan sonuçlara göre; Yudum Sızma ZeytinyağıSırma Ayçiçek Yağı; Mutfaklara kaliteden ödün vermeden ekonomik bir çözüm olarak sunulan bir yenilik olan Sırma Hamarat ve Sırma Mısır Yağıödüllendirildi. İyi lezzet, dikkat çekici ve sıra dışı olmak üzere üç kategorinin olduğu yarışmada; Yudum Gıda, ürünlerinin lezzetiyle uzman şeflerden puanları topladı.
Yudum Gıda Pazarlama Müdürü Burcu Yaman: “Sıvıyağ ve ayçiçekyağı pazarının lider markası Yudum Gıda olarak, pişirme, sağlık ve lezzet açısından tüketicilere katma değerli ürünler sunmayı hedefliyoruz ve bu kapsamda inovatif ürünlerle sektörde farkımızı ortaya koyuyoruz. Ürünlerimiz ile Türkiye’yi dünya çapında başarı ile temsil etmekten ve The Superior Taste Award-Üstün Lezzet Ödülü’ne layık görülmekten dolayı gurur duyduk. “dedi.
Yudum Gıda hakkında
Savola Grup bünyesinde yer alan Yudum Gıda, Türkiye’nin en büyük sıvıyağ üreticisidir. Şirketin çatısı altında Yudum, Sırma, Cielo ve Brillo markaları yer almaktadır. Sıvıyağ pazarında yıllardır Yudum ve Sırma markaları ile Türkiye’nin en çok tercih edilen sıvı yağlarını üreten Yudum Gıda’nın 18.000 m2 açık alan üzerine kurulu Ayvalık’taki fabrikasının yıllık üretim kapasitesi; mısır yağı ve ayçiçek yağı için 85.000 ton, zeytinyağı için 20.000 ton’dur. Yudum Gıda; ayçiçek, mısır ve zeytinyağı üretimi ile ihracat pazarlarında sektörünün en seçkin ve önemli üreticilerinden sayılmaktadır.İSTANBUL CEVAHİR, ÇİÇEK AÇIYOR!


Birbirinden keyifli etkinlikler ve zengin alışveriş seçenekleriyle İstanbul’un kalbi olan Cevahir Alışveriş ve Eğlence Merkezi, Mayıs ayında çiçeklere bürünerek ziyaretçilerini mutlu ediyor!

16 Mayıs- 16 Haziran tarihleri arasında Cevahir’e gelenler, çiçeklerle donatılacak alışveriş merkezinde birbirinden renkli aktivitelere katılarak keyifli zamanlar geçirecekler.

Kendi çiçek buketlerinizi tasarlayın!

Çiçek Festivali’ne katılan tüm ziyaretçiler, çiçek yapım atölyelerinde kendi çiçek buketlerini hazırlayarak evlerine götürebilecek ya da sevdiklerine hediye edebilecekler. Eğitmenler eşliğinde gerçekleşecek olan atölyelerde ziyaretçiler, şehir hayatlarının yorgunluğunu çiçeklerin büyülü dünyasında atacaklar. Ayrıca Cevahir’in minik ziyaretçileri de çiçek atölyelerine katılarak kendi boyadıkları saksılara rengârenk çiçekler dikecek ve çiçekten taçlar yapacaklar.
250.000’den fazla takipçisi olan Facebook kanalında ise mutluluk dolu bir uygulama hayata geçirilecek. “Bu Çiçek Sana” Facebook uygulaması ile takipçiler, sevdiklerine sanal ortamda çiçek gönderecek ve sürpriz hediyeler kazanacaklar. Ayrıca Cevahir, günün belirli saatlerinde takipçilerin sanal çiçeklerini gerçek çiçeklere dönüştürerek takipçilerini ve sevdiklerini mutlu edecek.
Bilgi İçin:

***                     ***                       ***                     ***                       ***       MALATYA MUTFAĞINDAN ÇIKTI GRAND HYATT İSTANBUL 
YÖRESEL LEZZET TUTKUNLARIYLA BULUŞTURDU


Grand Hyatt Istanbul, 10 – 13 Mayıs 2016 tarihlerinde Malatya yöresine ait özel lezzetleri, Malatya’dan gelen şeflerin ve Grand Hyatt Executive şefi Fabio Brambilla’nın yorumuyla gastronomi tutkunlarının beğenisine sundu.

Malatya mutfağında yer alan kağıt kebabı, aya köfteli kulak çorbası, etli killor, kiraz yaprağında ekşili köfte, kayısılı bademli pilav, geleli kebabı, analı kızlı köfte, kayısı tatlısı, arapgir un helvası, cevizli yassı kadayıf ve sürpriz yemeklerin gizemli şehri olarak anılan Malatya lezzetleri 3 gün boyunca misafirlerin beğenisine sunuldu. 

11 Mayıs Çarşamba günü Malatya Valisi Süleyman Kamçı ve Malatya İl Basın Halkla İlişkiler Müdürü İbrahim H. Kılıç ve birçok davetlinin katılımıyla gerçekleşen tadımda Hacı Ahmet Malatya Sofrası sahibi Ahmet Usta’nın yöresel dokunuşları ve Executive Sous şef’ Murat Dağlıoğlu’nun yorumuyla sunulan Malatya yemeklerini gastronomi tutkunları deneyimledi.***                   ***                            ***                           ***

Doğadan Yumuşak İçimli Yeşil Çay ailesine 2 yeni ürün


Doğadan, keşke yeşil çay içebilsem diyenlere özel ürettiği Yumuşak İçimli Yeşil Çay ailesine Yaseminli ve Zencefil-Limonlu ürünlerini ekledi. Doğadan’ın yeni üyeleri ile yeşil çayın içimi hiç bu kadar yumuşak, tadı hiç bu kadar lezzetli olmamıştı.

 Türkiye’de bitki ve meyve çayları kategorisinin kurucusu ve lideri Doğadan, tüketicilerini birbirinden lezzetli iki özel tat ile tanıştırıyor. Doğadan, keşke yeşil çay içebilsem diyenlere özel ürettiği Yumuşak İçimli Yeşil Çayı, Yaseminli ve Zencefil-Limonlu ile iki ayrı lezzette buluşturuyor.
Doğadan Yumuşak İçimli Yeşil Çay Yaseminli ile, yasemin çiçeklerinin hoş kokusu eşliğinde taze çay yapraklarının yumuşak içimiyle doğallığı ve ferahlığı her yudumda hissedeceksiniz.
Doğadan Yumuşak İçimli Yeşil Çay Zencefil-Limonlu; özenle seçilmiş taze çay yapraklarının, kendinizi iyi hissettirecek zencefil ve limon ile uyumlu birlikteliğini keşfedin.Nesfit’ten kadınlara bahar jesti

Çok daha çıtır ve dolgun gevreklerle lezzetlerini yenileyen Nestlé Nesfit, kadınların yaza daha bakımlı ve pozitif bir şekilde hazırlanması için dünyanın önde gelen cilt bakım markası NIVEA ile işbirliği yaparak ortak bir kampanya düzenledi

Güzel beslenme, güzel hareket etme ve güzel düşünme ile pozitif bir hayatı hedefleyerek kadınların yanında olan Nesfit’in Nivea ile düzenlediği kampanya ile 250 kişi, 250 TL’lik NIVEA hediye çeki, 1.000 kişi ise NIVEA hediye setinin sahibi olacak. Katılımcılar, yenilediği reçetesiyle daha da lezzetli hale gelen Nesfit ile güne güzel ve keyifli bir kahvaltı ile başlangıç yaparken, NIVEA ürünleri ile daha bakımlı ve pozitif hissetme şansını yakalayacak.
Ayrıca kampanya boyunca Nesfit’in sosyal medya hesaplarında #yazahazırlanıyorum hashtagi altında Nesfit reçeteleriyle yaz tarifleri, egzersiz videoları, yaza hazırlık ipuçlarıyla ilgili içerikler yer alacak. Ayrıca, Facebook ve Instagram üzerinden yapılacak yarışmalar aracılığıyla da kadınların yaza hazırlığı Nesfit ile desteklenecek.
Hediye şansını yakalamak için
Mayıs ve Haziran ayları boyunca devam edecek kampanyadan faydalanmak için, promosyon görseli olan paketten bir tane alarak, içinden çıkan şifreyi isim, soy isim ve adresle birlikte SMS olarak 6635’e göndermek veya nesfit.com.tr sitesindeki ücretsiz katılım formunu doldurmak yeterli.
Yenilenen Nesfit lezzetleriyle kadınlar yaza hazır
Sade, Karışık Meyveli, Ballı Bademli, Kırmızı Meyveli ve Çikolatalı çeşitleri bulunan; 5 vitamin ile demir ve kalsiyum minerallerini içeren, tam tahıllı ve yüksek lifli bir yapısı olan Nesfit, iyi ve dengeli beslenmenin aynı zamanda lezzetli olabileceğini bir kez daha gösteriyor.


LA PETITE MAISON İSTANBUL’DA 2. YAŞINI 
DÜNYACA ÜNLÜ GYPSY QUEEENS GRUBU İLE KUTLUYOR

Fransız Rivierası’nın tatlarını, kültürünü ve atmosferini özgün bir sentezle sunan La Petite Maison, İstanbul’daki ikinci yılını dünyaca ünlü Gypsy Queens grubunu ağırlayarak kutluyor.

Açıldığı günden beri İstanbulluların buluşma noktası haline gelen La Petite Maison İstanbul, şehirdeki ikinci yılında da özel lezzetleriyle İstanbulluların kalbini fethetmeye devam ediyor. La Petite Maison, İstanbulluların yanı sıra yabancı misafirler için de şehrin en gözde mekanlarından biri.

La Petite Maison Nice restoranın en önemli değerlerinden olan ve dünya çapında tanınan ünlü Latin grubu Gypsy Queens grubu, La Petite Maison İstanbul’un 2. yılını kutlamak için 29-30 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da olacak. Grup, Fransız Rivierası’nın esintisinden aldıkları müziklerini La Petite Maison'un benzersiz yemekleriyle birlikte bir kez daha eşsiz bir deneyim yaşatmak için hazırlanıyor. Solist Didier Canasti ve arkadaşlarının, La Petite Maison grubunun ilk restoranı olma özelliğini taşıyan Nice lokasyonunda başlayan maceraları bugün dünyanın dört bir yanındaki La Petite Maison restoranlarında devam ediyor.
La Petite Maison, bölgesel en iyi taze ve mevsimsel ürünlerini, yemek pişirme teknikleriyle harmanlayarak, Fransız Akdeniz ve Nice mutfak sanatının yaratıcı fakat bir o kadar da sade ve leziz yorumlamalarını sunuyor.

Kaliteli yemek ve servisin yanı sıra; ilham veren dekorasyonu ve duvarlarında sergilenen sanat eserleri ile misafirlerini evinde gibi hissettiren La Petite Maison İstanbul’un özel ambiyansı ile fark yaratan kış bahçesi, geniş ve ferah barı ile de keyifli bir ortamı bulunuyor.

La Petite Maison İstanbul
Maçka Palas, Maçka Cad. No: 33b
34367 – Şişli / İstanbul
Bilgi ve rezervasyon için:
Instagram: @lpmistanbul
****                             ****                                     ****                                             ****                        
EATALY İSTANBUL, DREAMSTALK İŞBİRLİĞİYLE URFALI ÇOCUKLARIN HAYALLERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ!

Eataly İstanbul’un deneyimli İtalyan Şefleri, hayatında hiç pizza yememiş Urfalı bir çocuğun hayalini anlattığı, Dreamstalk’un sosyal medyada paylaştığı videodan yola çıkarak, 20 Nisan Çarşamba günü Urfa’nın Germiş Dağ Eteği Köyü’nde 400 çocuğa pizza pişirdi.. Urfalı çocukların hayallerini kurdukları pizzalar, Eataly’nin Executive Şefi Claudio Chinali ve ekibi tarafından hazırlanarak servis edildi. 23 Nişan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları adına gerçekleşen etkinlikle tüm köy çocukları unutulmaz bir gün yaşadı.


Lezzet arayanların buluşma merkezi Eataly İstanbul, bulunduğu tüm ülkelerde yöresel kültür ve mutfağı desteklediği gibi, gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle de hayalleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Eataly İstanbul ve dünyaya daha fazla hayal kurdurmak üzerine tasarlanmış hayal platformu Dreamstalk ortak çalışmasıyla oluşturulan proje kapsamında Urfa’lı Kadriye’nin hayalini gerçekleştirmek üzere Urfa’nın Germiş Dağ Eteği Köyü’ne giderek okulun bahçesinde pizza ocağı kurulup 400 köy çocuğuna unutulmaz bir 23 Nisan çoşkusu yaşatıldı.

10 yaşındaki Kadriye Dreamstalk platformu aracılığıyla hayatında hiç pizza yemediğini ve pizza yeme hayalini paylaştı. Eataly İstanbul, Dreamstalk’un videosunu paylaştığı hikayeye sessiz kalmayarak sadece Kadriye değil, Dağ Eteği Köyü’nün tüm çocuklarına çok farklı bir 23 Nisan çoşkusu yaşatmak için İtalyan şefleriyle köyde okul bahçesine fırın kurdu. Çocukların coşku ve sevinç dolu kutlamaları eşliğinde pizza servis etti.

Etkinlik, Harran Üniversitesi Dreamstalk Hayal Kulübü ve Semih Yalman’ın eğitim verdiği Dreams Akademi öğrencilerinin organizasyon desteğiyle büyük bir çoşkuyla gerçekleşti.
Eataly İstanbul’un 20 Nisan’da gerçekleştirdiği projeyle Urfa’lı çocukların hayallerinin bir gün değil her gün sürmesi hedefleniyor. Proje kapsamında Eataly İstanbul’un deneyimli şefleri, Urfa’daki Harran Üniversitesi’nin Dreamstalk Hayal Kulübü ile birlikte ‘‘fırıncılık, ekmek ve pizza eğitimleri’’ verecek. Eataly şeflerinin vereceği eğitimlerle köydeki üretimin sürdürülebilir temellerle ilerlemesi hedefleniyor.

“KIPLING”  İLE OKULA DÖNÜŞ DAHA DA EĞLENCELİ ve RAHAT!

Dünya çanta modasına yön veren, eğlenceli ve kullanışlı tasarımları ile okul alışverişlerinin vazgeçilmez adresi Kipling, “Back To School” koleksiyonuyla, okula dönüş sezonunu neşe içinde karşılıyor. Renk, desen ve tasarımlarındaki çeşitlilikle dikkat çeken çantalar, çocuklara sağladığı kullanım kolaylığının yanı sıra okul kıyafetlerine de şıklık katıyor.  Geniş iç hacimleri, ergonomik sapları ve sağlam arka panelleriyle tüy kadar hafif çek-çekli sırt çantaları öğrencilerin hayatını 
kolaylaştırıyor. Öğrencilerin aradıklarını kolayca bulabilmeleri için birçok farklı bölmeye sahip olan sırt çantalarında kalem kutusu, defter, kitap, bilgisayar ve beden dersleri için öğrencilerin aksesuarlarını koyabilecekleri bölmeler bulunuyor.


 “Kipling”  okul koleksiyonunda okul öncesinden üniversiteye kadar her yaş grubundan öğrenciye hitap eden renk, desen ve model alternatiflerinden oluşan birçok farklı seçenek sunuyor. Su geçirmeyen, yıkanabilen ve kir tutmayan malzemeden üretilen Kipling’ler, çok uzun yıllar geçse bile ilk günkü şıklığını ve sağlamlığını koruma özelliğine sahip…Cıvıl cıvıl sırt çantalarından, fonksiyonel kalem kutularına ‘Back To School’ heyecanı tüm Kipling mağazalarında ve www.kipling.com.tr ’de. Kipling mağazalaı: Akasya Kipling : 0216 510 57 35  AkmerkezKipling : 0212 282 22 28  CapitolKipling : 0216 474 16 40 Kozyataği CarrefourNell : 0216 448 03 23 AkbatıKipling : 0212 397 00 41  www.kipling.com.tr
***    ***   ***   ***   ***   ***

CAFE SWISS YENİLENEN YÜZÜYLE KONUKLARINI AĞIRLAMAYA HAZIR…Swissôtel The Bosphorus, İstanbul bünyesindeki Cafe Swiss, yaşam boyu başarı ödülü sahibi dünyaca ünlü içmimar Khuan Chew’ un sade mimarisi ile yepyeni bir görünüme kavuştu. Cafe Swiss, İsviçre’nin ince zevkinin ve sadeliğinin Türk kültürünün sıcaklığıyla harmanlandığı, ahşap sanatının tüm inceliklerinin kullanıldığı yeni yüzüyle misafirlerini ağırlamaya başladı.Taş, ahşap, mermer, deri ve renkli kumaşlarla yeniden dekore edilen Cafe Swiss, misafirlerine açık hava ve boğaz manzarası eşliğinde zengin menüsü, geleneksel tatları ve çocuk menüsü  ile eşsiz bir deneyim yaşatıyor. Swissôtel’in doğu kanadında 7. katta yer alan, içeride 220, dışarıda 80 kişilik kapasiteye sahip olan Cafe Swiss, Türk kültürünü yansıtan lezzetlerin yanısıra Dünya mutfağını da barındıran zengin açık büfe ve alakart  seçenekleriyle lezzeti bol yemekler sunuyor.

Cafe Swiss’in zengin menüsü içerisinde yer alan her gün yenilenen seçenekler misafirlerin 

tekrar tercih etmesini sağlıyor. All Day Dining konsepti kapsamında öğle ve akşam iki ayrı 

seçenekle misafirlerini ağırlayan Cafe Swiss, hem serinletici bir içki hem de keyifli yemekler 

için mükemmel bir ortam sunuyor. Açık mutfak konseptinin yanısıra ,açık büfe veya alakart 

menüsüyle yenilikçi ve dünya çapında bir mutfağı tadarken, en az onlar kadar leziz soğuk 

içecekler ve aperatiflerin keyfini sürebilirsiniz. 

Bir çok damak tadına hitap eden Cafe Swiss menüsü, İsviçrelilik kimliğini de öne çıkaran 

Vitality konseptine uygun sağlıklı seçeneklerin yanısıra barista corner ile taptaze kahve ve 

çayları da tiryakileriyle buluşturuyor.

Gün boyunca eşsiz seçeneklerle hem göz hem de damak zevkine hitap eden Cafe Swiss, 

06.30-10.30, 12.00-15.00 ve 18.00-23.30 olmak üzere 3 farklı konsept sunuyor. Swissôtel The Bosphorus, İstanbul’da boğaz manzarası eşliğinde sizin için hazırlanan lezzetlerle buluşmak için tek yapmanız gereken Cafe Swiss’e uğramak… Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için swissotel.com sitesini ziyaret edin.


Organik yaşamın lezzetli adresi İda Bahçe
Organik yaşamın lezzetli adresi İda Bahçe, insan ve doğa dostu tarım, doğal ve katkısız gıda için yola çıkmış bir idea, bir çaba. 
Kaz Dağ’ında bulunan bahçelerinde yetiştirdiği doğal ve katkısız ürünleri hiçbir müdahalede
bulunmadan doğal yöntemlerle tüketicisiyle buluşturuyor. Sağlıklı ve organik ürün tercih
edenlere www.idabahce.com adresi üzerinden en taze ve lezzetli alternatif olarak hizmet
Kaz Dağı doğal florası ile zengin bir toprağa sahip, burada yetişen sebzeler, meyveler, doğal
otlar, baharatlar ve elde edilen ürünler; yaşamını lezzetli ve sağlıklı gıdalarla zenginleştirmek
isteyenler için harikulade seçenekler sunuyor.
İda Bahçe bölge iklim ve coğrafyasında yetiştirdiği sebze ve meyveleri gönderim gününün bir
gün öncesinde dalından toplayarak gurme tat düşkünlerine en taze iletileri, en lezzetli haliyle
göndermeye gayret gösteriyor. Ayrıca sayfasında sadece mevsiminde tüketilebilecek ürünlere
yer verirken, “elimizde yok”, “mevsimi değil” demekten de çekinmiyor.


İda Bahçe ürün gamında mevsim sebze ve meyvelerinin yanı sıra gurme kahvaltılıklar,
sızma zeytinyağları ve zeytin yağlı sabunlar, kavanoza kurulmuş lezzetler, güneşte
kurutulmuş meyve ve çiğ yemişler, Kaz Dağı’nın otlarından bitki çayları ve baharatlar,
geleneksel yöntemlerle yapılmış eskilere ait ekmekler, lezzetli bakliyatlar ve gurme unlar yer
Kahvaltılık kategorisinde zengin bir ürün yelpazesi bulunan İda Bahçe; doğal otlarla beslenen
keçi, koyun ve inek sütünden peynirler, % 75 tane oranıyla kurulan sadece şeker ve limon
ilave edilerek pastorize edilmemiş reçeller, bahçelerinden toplanan zeytinler, bir gün önce
toplanmış doğal yumurtalar, yöresel ekmeklerle lezzet düşkünlerine çok keyifli bir hafta sonu
kahvaltısı vaat ediyor.
Zeytin yağının rafine edilmemiş en saf sızma halini elde eden İda Bahçe bu tecrübesini doğal
ürünler kullanarak yaşam kalitesini artırmak isteyenlere lavantadan keçi sütüne, farklı tatlarla
birleştirdiği zeytin yağı sabunları sunarak taçlandırıyor.
Sağlığına ve beslenmesine dikkat edenler, yediklerinin doğal, katkısız ve lezzetli olmasını
talep edenler ve kestane unundan nohut ekmeğine aslında gurme lezzetler peşinde olanların
tercih edebileceği güzellikte ve çeşitte ürünü İda Bahçe çatısında bulmanız mümkün.
İyilikle üreten, bir tıkla Kaz Dağı’ndan mutfağınıza en özendiği lezzetleri ileten İda Bahçe
keşfedilmeye değer.


Dünyanın en prestijli fırıncılık yarışması, 9- 16 Nisanda ilk kez İstanbul’da

Türkiye Fırıncılar Milli Takımı, dünya fırıncılık şampiyonası ön elemesinde pide, açma ve karalahana ekmeğiyle yarışacak Fırıncılık sektörünün dünyadaki en prestijli yarışması olan Fırıncılık Dünya Şampiyonası ön elemeleri ‘Louis Lesaffre Cup’ın Afrika – Akdeniz Bölgesi seçmeleri 9-16 Nisan 2015 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştiriliyor. Dünyada 160 yıldır maya sektörünün lideri olan Lesaffre’nin düzenlediği yarışma, böylece dünyanın yetenekli fırıncılarını ilk kez İstanbul’da buluşturacak. Türkiye Fırıncılar Milli Takımı’nın da yer aldığı yarışmada, Cezayir, Mauritius, Fildişi Sahili ve Fas’lı fırıncılar Dünya Şampiyonası finaline kalmak için yarışacak. Milli takım yarışmada artistik parça kategorisinde tarihi öneme sahip bir olayın sembolü olan ‘kadının seçme ve seçilme hakkını’ kazanması ile elde ettiği özgürlüğü simgeleyen bir ürün yapılacak. Yarışmada Türkiye’ye özgü olan pide, açma ve yaprağıyla pişen karalahana ekmeği tanıtılacak. Tüm dünyada Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Akdeniz-Afrika ve Asya-Pasifik  olmak üzere dört bölgede düzenlenen Louis Lesaffre Cup Uluslararası Seçmeleri’nde, toplamda 30 ülke, 2016 yılında Europain Show, Paris’te düzenlenecek olan Bakery Wold Cup (Fırıncılık Dünya Kupası) finaline kalmak için mücadele ediyor. Uluslararası Seçmelerin ilki olan Afrika – Akdeniz ayağına Türkiye ilk kez ev sahipliği yapacak. 160 yıllık geçmişi ile, maya sektöründe dünya lider şirketi olan ve yılın başında Yıldız Holding’in maya üretim iştiraki Dosu Maya’yı satın alarak Türkiye pazarında uzun 

vadeli hedefleri olduğunun sinyalini veren Lesaffre’nin organizasyonu ile İstanbul’da 9-16 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek yarışma, Türk fırıncılık sektörü için büyük önem taşıyor. 


Milli takım pide, açma ve karalahana ekmeğiyle yarışacak Lesaffre Orta Doğu ve Orta Asya Bölge Müdürlüğü bünyesinde, İstanbul Ümraniye’deki Baking Center’da düzenlenecek yarışma 10 Nisan’da ev sahibi olan Türkiye Fırıncılar Milli Takımı’nın yarışması ile başlayacak. Ardından 11 Nisan’da Cezayir, 12 Nisan’da Fas, 13 Nisan’da Fildişi Sahilleri, 14 Nisan’da ise Mauritius’lu fırıncılar yarışacak. Baget ve dünya ekmeği ve Viennese hamur işleri kategorilerinde yarışacak olan Milli Takım, üçüncü kategori olan ‘artistik parça’ kategorisinde de tarihi öneme sahip bir olayın sembolü olan ‘kadının seçme ve seçilme hakkını’ kazanması ile elde ettiği özgürlüğü simgeleyen bir ürün yapacak. Yarışmada Türkiye’ye özgü olan pide, açma ve yaprağıyla pişen karalahana ekmeği tanıtılacak.‘Umut Vaat Eden Gençler’i jüri üyesi çocuklar seçecek!Yarışmanın 15 Nisan’da yapılacak Umut Vaadeden Genç Fırıncılar kategorisinin ise ‘çocuklar için doğumgünü konsepti’ ile yarışmanın ilgi odağı olması bekleniyor. Çünkü genç yeteneklerin yaptığı lezzetli ve eğlenceli ürünler, 10 çocuktan oluşan bir jüri tarafından değerlendirecek!Ödül töreni 16 Nisan’da!Europain Show, Paris’te finalde yarışacak 2 finalist takımın açıklanacağı ödül töreni ise 16 Nisan 2015, saat 12:00’de The Edition Otel (Levent-İstanbul)’de gerçekleştirilecek. Ülke temsilcileri, Lesaffre ve Türkiye Fırıncılar Federasyonu’nun üst düzey yetkililerinin katılacağı törende, tüm ülkelerin standlarında ürünleri sergilenerek katılımcılara görsel bir şölen yaşatacak. “En önemli hedefimiz fırıncılık mesleğine değer katmak”160 yılı aşkın tecrübesiyle fırıncılara hizmet eden ve ekmek üretimlerine yardımcı olan Lesaffre’ın en önemli hedefinin fırıncılık mesleğine değer katmak ve destek sağlamak olduğunu dile getiren Lesaffre MECA (Ortadoğu ve Orta Asya Bölgesi) Müdürü Jose J. Berruga; “Bu hedefle, uluslararası seviyedeki bir fırıncılık yarışmasına ev sahipliği yapıyor olmaktan onur ve gurur duyuyoruz. İnanıyoruz ki bu yarışma, fırıncılık alanındaki en iyi yetenekleri keşfetmeye ve onların ilerlemelerini sağlamaya yardımcı olarak, asıl tutkumuz olan fırıncılığın Türkiye’deki gelişimine de önemli katkılar sağlayacak.” diye konuştu.Yarışmayı sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

http://www.pinterest.com/lesaffrecups


  *   *   *   *   *   *


PAKETLİ EKMEK TÜKETİMİ İSRAFI YÜZDE 50 AZALTIYOR

Derin dondurucuda 6 aya kadar saklanabilen paketli ekmeklerle israfa ‘dur’ deyin

2007’de kişi başı 200 kilo ekmek tüketimi ile Guinness’e giren Türkiye, israfı paketli ekmekle azaltabilir
Ekmeğin Türk toplumunun temel besin maddesi olduğunu ve 2007 yılında yılda 200 kilo kişi başı ekmek tüketimi ile dünyada en çok ekmek tüketen ülke olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdiğimizi vurgulayan DOYGUN Ticaret ve Pazarlama Müdürü Murat Sertan Sağmanlı, “Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin verilerine göre paketli ekmek tüketimi artarsa, çöpe giden ekmeğin yüzde 50'sini kurtarma şansımız var. Çünkü paketli ekmeği derin dondurucuda 6 aya kadar saklamak mümkün. Yemek istediğinizde ekmek kızartma ve tost makinelerinde ısıtarak ya da kendiliğinden çözünmesini bekleyerek ekmeğinizi ilk günkü tazeliğinde tüketebilirsiniz.” diye konuştu.

Bir yılda israf edilen ekmekle yüzlerce okul ve hastane yapılabilir
İsrafın her türlüsünün ülke ekonomisine vurulan bir darbe niteliğinde olduğunu dile getiren Murat Sağmanlı, “Örneğin Türkiye’de bir yılda israf edilen ekmekle kilometrelerce yol, yüzlerce okul ve hastane yapmak mümkün. Bakanlığın Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası ile 1 yılda 1,1 milyon ton buğday, 2,1 milyar metreküp su tasarrufu sağlandı. Böylece ülke ekonomimiz her alanda kazandı. Ekmek israfını önleyerek bu tasarrufu artırmak için gerekli tüm önlemleri almalıyız.” dedi.

Dünyada açlık yüzünden her yıl 6 milyon çocuk hayatını kaybediyor
Sağmanlı, “Birleşmiş Milletler verilerine göre; dünyada açlık ve yetersiz beslenme yüzünden her gün 17 bin, her yıl 6 milyon çocuk hayatını kaybediyor. 900 milyon kişi her sabah açlıktan ölme riskiyle güne başlıyor. Sadece bu rakamlar bile ekmeğimizi israf etmememiz gerektiğini net bir şekilde anlatıyor.” diyerek sözlerini noktaladı.  doygun.com.tr   facebook.com/doygunekmek     twitter.com/doygun_ekmek                             tambugday.com

YALI LOUNGE’DA HAFİF VE LEZİZ MENÜNÜZÜ KENDİNİZ YARATIN!

Four Seasons Hotel Bosphorus, YALI Lounge’un sıcak atmosferinde, İstanbul Boğazı’nın tadını çıkarmak isteyenler için yeni bir büfe hazırladı. Sağlıklı sebzelerle hazırlanan kişler, rengârenk salatalar ile birlikte servis ediliyor. Misafirler büfeden tercih ettikleri kişi, diledikleri salata ile birleştirip kendi menülerini yaratabiliyorlar.
Kış günlerinin keyfini Yalı Lounge’un samimi ortamında, dostlarıyla yaşamak isteyen misafirler için özel olarak hazırlanan büfede, farklı damak lezzetlerine uygun kişler ön plana çıkıyor. Aynı zamanda lezzet düşkünleri Şef'in bahçesinden yeşilliklerle hazırlanmış karışımlara diledikleri sos, sebze ve baharatı ekleyerek kendi salatalarını yapma imkânı da elde ediyor. 10 Şubat tarihine kadar misafirlere sunulacak olan büfe, haftanın 6 günü 12.00 ila 17.00 saatleri arasında servis verecek.

Four Seasons Hotel Bosphorus’un deneyimli mutfak ekibi tarafından hazırlanan kiş büfesinde, mevsim sebzeleri ön plana çıkarken, beyaz etten vazgeçemeyenler için de birbirinden leziz kişler yer alıyor. “Yaban mantarlı ve taze baharatlı”, “Lorraine, dana bacon, patates ve soğanlı”,“Füme somon ve rende patatesli”,“Ricotta peynirli, limon kabuğu ve ıspanaklı”,“Közlenmiş biber bavaroise ve naneli” iddialı tatların başında geliyor. “Ege otları, ricotta peyniri, arpacık soğan, haşlanmış bıldırcın yumurtalı”, “Karides, kabak çiçeği ve mascarpone peynirli” “Kaz ciğeri, ördek göğsü prosciutto, antep fıstıklı”,“Balkabağı, kestane ve zencefilil” ile ”Konfi domates, buffalo mozzarella ve pestolu” kişler ise gün içinde keyifli bir molaya davet ediyor.
Herkesin isteğine göre hazırlayabileceği salatalara, “Parmesan dilimleri”,“focaccia ekmeği kruton”,“kuru sarımsak dilimleri”,“kavrulmuş çam fıstığı”,“kavrulmuş file badem”,“marine edilmiş kurutulmuş domates”, “kuru incir” ve “ördek göğsü pastırması” renk katıyor.
Four Seasons Bosphorus Yalı Lounge’da servis edilen kişler, KDV dahil 30 TL’den başlayan fiyatlarla, salatalar ise KDV dahil 20 TL’den misafirlere sunuluyor.


Sıkma portakalın tam zamanı..
Portakalbahcem.com dan sipariş vakti!

100’ün üzerinde farklı ürünü internet üzerinden tüketicilerle buluşturan Portakalbahcem.com’un müşterileri için hazırladığı ‘Otomatik Sipariş’ özelliğiyle sezonun en taze meyveleri her hafta düzenli olarak kapınıza kadar getiriliyor.

Bu sistem ile sipariş verilen günde seçtiğiniz meyveler dalından toplanıyor ve hava koşullarına bağlı olarak ortalama 24 saat içerisinde kargoya veriliyor. 6 farklı seçeneğin bulunduğu otomatik sipariş sistemi ile fiyat artışlarından etkilenmeme fırsatı da elde edilmiş oluyor.
İSTANBUL ANADOLU YAKASI’NIN EN YENİSİ 
ATRIUM LOUNGE and BAR

Hilton İstanbul Kozyatağı içinde yer alan Atrium Lounge& Bar modern 
dekorasyonu ve eşsiz lezzetleriyle, şehrin yeme içme kültüründe yepyeni  
bir mekan.

Tutkulu şeflerin dokunuşlarıyla şekillenen lezzetlerin sunulduğu       Atrium lounge& Bar’ın İtalyan Mutfağı ağırlıklı menüsünde geleneksel tatlar farklı yorumlarla sunuluyor. Lezzet tutkunları için yaratılan menüde, tazeliğini ve doğallığını koruyan tatlar, özel sunumlarla yeni ve ulaşılması
zor bir deneyim yaşatıyor.  Atrium Lounge& Bar’da, “Beğendi Soslu” Köfte Dürüm, bazlama ekmeği ile yapılan ’’Oryantal Burger’’ ve Sac Kavurmalı Pizza’nın yanı sıra kremalı mantı olarak yorumlanan “Paccherie Dolma” dikkat çeken lezzetler. Keyifle yenilenen yemeklere dünyanın dört bir yanından gelen şaraplar eşlik ediyor. Rezervasyon için: 0216 468 00 95


KIŞ AYLARININ GÖZDESİ BALKABAĞI,
ÖZEL MENÜSÜ İLE DİVAN’DA


Gözalıcı rengi ve nefis tadıyla kış aylarını renklendiren balkabağı, farklı lezzet yorumlarıyla Divan Otelleri ve Restoranlarında misafirlerin beğenisine sunuluyor. 26 Ocak – 13 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek olan “Balkabağı Günleri”nde, çorbanın yanı sıra başlangıç, ana yemek ve tatlı çeşitlerinde de bu yenilikçi lezzete yer veriliyor.  

Farklı yemek ve tatlılara mükemmel birer malzeme veya eşlikçi olan balkabağı, 26 Ocak – 13 Şubat tarihleri arasında Divan Otelleri ve Restoranlarının özel menüsünde yer alıyor.
 Divan şefleri tarafından özenle hazırlanan menüde; üzerinde kavrulmuş fındık ile servis edilen kremalı balkabağı çorbası, balkabaklı kiş Lorraine, tatlı ekşi balkabağı ratatouille eşliğinde tavada somon steak rosto ve anasonlu star krem sos &nar ile sunulan balkabaklı panna cotta gibi özgün lezzetler sunuluyor. 
 Yenilikçi lezzetleri ve şık sunumlarıyla Divan Otelleri ve Restoranlarının özel balkabağı menüsü,  değişik tatlar deneyimlemek isteyenleri bekliyor. 
Rezervasyon ve bilgi için:
Divan Brasserie Bebek 0212 263 29 73  
Divan Brasserie Beyoğlu 0212 243 24 81
Divan Brasserie Kalamış 0216 414 57 03
Divan Brasserie Beyoğlu 0212 243 24 81Divan Brasserie Kalamış 0216 414 57 03Divan Pub Erenköy 0216 386 52 36     Divan Pub Ataşehir 0216 456 51 10 Divan İstanbul 0212 315 55 00
Divan İstanbul City 0212 337 49 00
Divan İstanbul Asia 0216 625 00 00Divan Ankara 0312 457 40 00Divan Çukurhan 0312 306 64 00Divan Bursa 0224 265 10 00Divan Express Eskişehir 0222 235 11 33Divan Çorlu 0282 684 12 00
Divan Gaziantep 0342 999 1 333Divan Suites Gaziantep 0342 999 4 111


Fırından Kapınıza Gelen Sıcacık Lezzet
Domino’s “Çikolatalı Sufle”
Evlere servis ve pizza kategorisinde lider olan Domino’s Pizza; sıcacık, akışkan çikolatalı
efsanevi lezzeti sufle ile tatlı tutkunlarını buluşturuyor. Yenilikçi menüleri ile benzersiz lezzetler arayanların vazgeçilmez adresi Domino’s Pizza; en az pizza lezzetleri kadar adından söz ettiren efsanevi suflesi ile öne çıkıyor. Sıcak akışkan çikolatasının yoğun lezzeti ile tatlı keyfini doruklarda yaşatan sufle; çikolata tutkunlarının favorisi.
Siz de bu soğuk kış günlerini güzelleştirmek için hemen size en yakın Domino’s Pizza şubesinden veya bir tıkla kapınıza kadar gelen Dominos.com.tr sitesi üzerinden enfes tada sahip suflenizi sipariş edin!

* * *

BU KIŞIN OSCAR ADAYI: HARDAL ÇORBASI


Kışın vazgeçilmezi çorbalar, hardal ile daha da lezzetleniyor. Peki siz hiç hardal çorbasını denediniz mi? Dünya mutfağının ünlü hardal markası Maille, tüm çorba tariflerinizi baştan çıkartıcı birer lezzete dönüştürürken gerçek hardal severler için de ‘hardal çorbası’ sunuyor. Hazırlanışı pratik, tadıyla farklı bir lezzet kapısı aralayan hardal çorbası bu kış mutfağınızın en özel tariflerinden biri olacak... Orijinal Dijon, Taneli, Provensal, Tarhunlu, Ballı ve Ballı balzemikli olan premium siyah hardal çeşitleriyle Maille hardallar, çorbalara çok yakışıyor. Ancak siz de bir hardal severseniz, çorbanızı hardal ile lezzetlendirmek ile yetinmeyeceksiniz. Çorba yapmak için mutfakta usta olmak gerekmese de hardal tadının belirgin bir şekilde kendini hissettirdiği bu özel çorbayla yıldızlı şef olacağınız garanti... Ünlü şef Murat Bozok, Maille ile hardal çorbası bu kışın Oscar adayı diyor.


MAILLE İLE HARDAL ÇORBASI
Malzeme:
100 gr tereyağı
60 gr un
50 gr Maille Taneli Hardal
10 gr Maille Dijon Hardal
1 lt tavuk suyu
100 ml krema
Tuz, Karabiber

Hazırlanışı:
 Bir tencere içerisinde tereyağı eritin, unu ilave edin ve yaklaşık beş dakika orta ateşte kavurun. Un ve yağ karışımı içerisine hardalı ilave edin. Sonrasında bir çırpma teli kullanarak tavuk suyunu ve kremayı ekleyin. Çorbanız kaynayıp kıvam aldıktan sonra tuz ve karabiber ile tatlandırın. Eğer elinizde var ise, çorbanızın üzerine birkaç tane hardal tohumu ilave ederek servis yapın.
Murat Bozok’un önerisi: Bu tarifte sadece iki farklı Maille hardalı kullanmamıza rağmen, eğer elinizde var ise diğer Maille hardal çeşitlerinden de az miktarda eklemek aromayı kuvvetlendirecektir.


***

Saf Limonata ile gelen sağlık ve şifa
  
Son yıllarda birçok insan böbrek taşından kurtulmak için ilaçlarla tedavi olmak yerine doğal ürünlerle iyileşmeyi tercih ediyor. Ev yapımı saf limonata da bu yöntemlerin başında geliyor.
Dünyanın en şiddetli ağrılarından biri olarak kabul edilen böbrek taşından ve verdiği zararlardan doğal yolla kurtulmak artık mümkün. Son günlerde böbrek taşının oluşumunu engellemek veya rahat düşürülmesini sağlamak için ev yapımı “saf limonata” tercih ediliyor. Yapılan araştırmalar da limonatanın içeriğinin idrardaki sitratı arttırıcı ve taş oluşumunu engelleyici özelliğe sahip olduğunu belirtiyor.  
Sıcak aylarda serinleten kışın ise şifa dağıtan mucizevi içecek limonatanın, az şekerli yapılması ve her gün en az 1 bardak tüketilmesi öneriliyor. Besin değerleri bakımından tam bir sağlık dostu olan limonata; vitamin, kalsiyum, fosfor ve demir gibi mineralleri de içeriyor. Ev yapımı limonatayı 57 yıllık tecrübesiyle lezzet severler için hazırlayan Fatih Karadeniz Pidecisi işletmecisi Mustafa Yazıcı Geçtiğimiz yaz özel bir tarif bularak Osmanlı usulü limonata yapmaya başladık. Önceleri serinletici etkisi ve hoş tadı için tercih ediliyordu. Ancak son zamanlarda limonataya daha çok talep gelmeye başladı. İnsanlar hem lezzeti hem de sağlığa faydası olduğu için saf limonata içmeye geliyorlar” dedi.

Ev Yapımı Limonata Tarifi

Limonlar iyice yıkanarak kabukları rendelenir. Üzerlerine şeker dökülüp iyice ovalanır. Daha sonra 2 limon ve 1 portakal ince ince dilimlenir. Limon ve portakal dilimleri şekerli karışıma eklenir ve ovalanır.  Ardından 2 litre su eklenerek karıştırılır. Hazırlanan karışım süzgeçten süzülür ve taze nane yaprakları ile süslenir.

Fatih Karadeniz Pidecisi Hakkında:
1957 yılında Fatih’te Tirebolulu Mehmet Yazıcı tarafından kurulmuştur. Şu an işletmeciliğini 2. kuşaktan Mustafa Yazıcı’nın üstlendiği Fatih Karadeniz Pidecisi yarım asırlık tecrübesiyle, 57 yıldır aynı mekanda hizmet veriyor. Fatih Karadeniz Pidecisi, ilk günkü lezzeti koruyarak, gelişmiş hizmet anlayışıyla bugünlere geldi. Yenilenen dekorasyonuyla yepyeni bir görünüme sahip olan Fatih Karadeniz Pidecisi, yarım asırlık tecrübesiyle konuklarını ağırlamaya devam ediyor.

Adres:            Zeyrek Mah. Büyükkaraman Cad. No: 45/47 Fatih – İstanbul
Tel:                 0 212 523 97 95
Web:               www.fatihkaradenizpide.com
Twitter:           twitter.com/FatihKardnzPide***

Çocuklarda kahvaltı alışkanlığı, obeziteyi engelliyor
matematik notunu bile yükseltiyor!

Okul çağındaki çocukların düzenli kahvaltı yapmasının derslerdeki başarılarının artmasında son derece önemli olduğunu belirten Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Banu Topalakçı, “Kahvaltı yapılmadığı takdirde, çocuklarda dikkat dağınıklığı, yorgunluk, baş ağrısı ve zihinsel performansta azalma olmaktadır. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, kahvaltı yapan çocukların yapmayanlara oranla her zaman matematik sınavlarında daha yüksek not aldığını gösteriyor. Düzenli kahvaltı yapan çocuklar, obeziteye de yakalanmıyor” dedi


Sağlıksız beslenmeden ve hareketsizlikten kaynaklanan obezitenin artması, çocukların abur cubura daha çok yönelmesi, aileleri çocuklarının beslenmesi ile ilgili daha dikkatli olmaya yöneltiyor. Düzenli kahvaltı etmek, bugün sadece sağlığına dikkat eden ve sağlıklı diyet yapan yetişkinler için değil, özellikle okul dönemindeki çocuklar için de kritik önem taşıyor.
Öğrenciler için en önemli öğünün kahvaltı olduğunu belirten Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Banu Topalakçı, “Bütün gece süren açlıktan sonra, vücudumuz ve beynimiz güne başlamak için enerjiye gereksinim duymaktadır. Kahvaltı yapılmadığı takdirde, dikkat dağınıklığı, yorgunluk, baş ağrısı ve zihinsel performansta azalma olmaktadır. Bu nedenle, güne yeterli ve dengeli yapılan bir kahvaltı ile başlamak öğrencilerin okul başarısının artmasında son derece önemlidir” dedi.

Kahvaltı etmeyen çocuk sinirli ve sabırsız oluyor

Yapılan çalışmaların özellikle çocuklarda kahvaltı alışkanlığının olmasının obeziteyi engellediğini gösterdiğine dikkat çeken Banu Topalakçı, “Kahvaltıyı atlayan çocuklar ilerleyen saatlerde daha yorgun, sinirli ve sabırsız olurlar. Bunlar da okulda problem yaşamalarına sebep olur. Sabah kahvaltısını düzenli yapan çocuklar ise bunun tersine, okulda daha enerjik, sinirli davranışlardan daha uzak ve uyumlu bir halde olurlar. Yapılan çalışmalarda, kahvaltı yapan çocukların yapmayanlara göre her zaman matematik sınavlarında daha yüksek not aldığı gözlemlendi. Ayrıca kahvaltı alışkanlığını düzenli olarak hayatına sokan çocukların bütün akademik yaşamı boyunca başarılı olduğu biliniyor” diye konuştu.
İşte çocuklar için 3 çeşit dengeli kahvaltı örneği:
1-         Simitli kahvaltı
•          1 bardak süt,
•          Domates salatalık
•          1 adet ev yapımı (Yuva Mayalı) simit
•          2 taze incir
•         
2-         Poğaçalı kahvaltı
•          Ev yapımı (Yuva Mayalı) peynirli mini poğaçalar
•          Taze sıkılmış portakal suyu
•          Domates salatalık
•          1 yumurta

3-         Omletli kahvaltı
•          Zeytin ezmeli ve krem peynirli (Yuva Mayalı) sandviç
•          Domates salatalık
•          Maydanozlu omlet
•          3 zeytin

İtalyan lezzeti Minestrone ile çorba keyfi


Zalatta, soğuk kış aylarında içini ısıtmak isteyenler için çorba menüsüne yeni bir 
lezzet daha ekledi. İtalyanca ‘Büyük Çorba’ anlamına gelen ‘Minestrone’ adını, içinde bulunan zengin malzeme çeşitliliğinden alıyor.
Taze ve organik mevsim sebzelerinden yapılan Minestrone Çorbası; içerdiği besin değerleriyle tam bir sağlık deposu. Sebzelerin muhteşem uyumundan doğan çorba; kereviz, havuç, pazı yaprağı, kabak ve Zalatta özel sebzeli çeşniden oluşan nefis bir lezzet ziyafeti sunuyor. Ahşap servis üzerinde, crouton ve normal ekmek seçenekleriyle minyatür tencere içinde sunulan Minestrone Çorba, lezzet avcıları için vazgeçilmeyecek bir alışkanlık haline gelecek.Zalatta Cafe Restaurant – Beşiktaş

Adres: Cihannüma Mah. Akmazçeşme Sok. No:3 (BKM Karşısı)

Telefon: 0 212 259 12 58


Messt Balık eşsiz lezzetleriyle mest ediyor!

Nakkaştepe’nin eşsiz  boğaz manzarasına karşı  yepyeni bir lezzet deneyimi

Messt Balık ile başlıyor. Nakkaştepe’nin yeni incisi Messt Balık’ta taptaze günlük balıklar ve birbirinden leziz mezeler midelere bayram ettiriyor. Anadolu Yakası’nın en ünlü balık restoranı olmaya şimdiden aday olan Messt Balık, 80 kişilik muhteşem manzaralı mekanında konuklarını ağırlamaya başladı.

Ünlü şef Murat Kararmış’ın Messt Balık için özel olarak hazırladığı lezzetler arasında, balıktan yapılan Messt Kebap, susamlı uskumru, Yunan sarma ve enginarlı karides öne çıkıyor. Zengin balık ve meze menüsü ile balık meraklılarının favori restoranı olmaya aday olan Messt Balık’ta taptaze balıklar güveç, ızgara, buğulama veya beğendi şeklinde konuklara sunuluyor. Nakkaştepe’ye farklı bir soluk getiren Mestt Balık haftanın her günü saat 12.00 ile 24.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Adres: Rasim Ağa sok. No: 19 Nakkaştepe / Üsküdar Bilgi ve rezervasyon için: 0216 530 25 25


Eker süzme yoğurt

Özellikle leziz ve hafif mezelerin olmazsa olmazı süzme yoğurt ile neler mi yapabilirsiniz?
Yaklaşık 40 yıllık geçmişi ve deneyimi ile Eker, süt ve süt ürünleri konusunda tüketicilerini kalite ve tazelikle buluşturmaya devam ediyor. Biten bir yılın hüznü ve yeni gelen yılın heyecanı ile birlikte özenle hazırlanan yılbaşı sofraları da Eker lezzetleri ile daha da tatlanıyor. Özellikle Eker süzme yoğurt, yılbaşı sofralarında çeşit çeşit mezenin sağlık ve lezzet kaynağı, en güzel dostu oluyor...
Eker yoğurt ile yapabileceğiniz pratik tarifler:
Havuçlu yoğurt: Yıkayıp, soyup, rendelediğiniz havuçları, derin bir tavada yağ ile kavurun. İçine, isteğe göre ince ince kıyılmış birkaç diş sarımsak ekleyin. Suyunu çekip, biraz karamelize olmaya başlayınca ateşten alın. Kavrulmuş havuçların üzerine, çatal ile birkaç kez çırptığınız Eker süzme yoğurt ekleyip, servis edin.
Yoğurtlu kereviz: Derince bir kabın içine biraz sarımsak ilave ettiğiniz Eker süzme yoğurdu koyun. Kerevizleri yıkayıp, soyup, teker teker rendeleyip, kararmadan, yoğurdun içine atın. Son olarak kıyılmış ceviz ile tatlandırın. Kayık bir tabakta, üzerine kırmızıbiber dökerek servis edin.
Avadakolu dip sos: Yumuşamış avakadoların kabuklarını soyup, çekirdeğini çıkarın. Bir çatal yardımı ile ezip püre haline getirdiğiniz avakadoların üstüne Eker süzme yoğurt, tuz ve kimyon ekleyin. Cipslerin yanında sos olarak ikram edin.  Afiyet olsun. İyi yıllar… * * * * * *
BORCAM’A RENK GELDİ

Mutfakların vazgeçilmezi olan Borcam, rengarenk modelleriyle sofralara neşe katacak. Canlı renkleriyle dikkat çeken “Borcam in Color” serisi, marifetli ellerle buluştuğunda ortaya damaklara ve gözlere şölen yaşatacak lezzetler çıkacak.


Şık ve fonksiyonel özellikleriyle 28 yıldır mutfak ve sofraların olmazsa olmazı Borcam, yepyeni renklere büründü. Paşabahçe Cam’ın “Borcam in Color” serisi, altı farklı renkle raflardaki yerini aldı.
Mutfaklardaki dayanıklı, sağlıklı ve marifetli yardımcı Borcam’ın renkli modelleri; ‘Gülün Zerafeti’, ‘Pamuk Şeker’, ‘Ateşin Tutkusu’, ‘Bahar Esintisi’, ‘Deniz Masalı’ ve ‘Nil’in Büyüsü’ olarak adlandırılıyor. Yeni seri, sevdiklerini favori renkleriyle mutlu etmek isteyenler için de keyifli bir hediye alternatifi oluşturacak. Yemeklerin hazırlanmasından pişirilmesine, sunumundan saklanmasına kadar her türlü ihtiyacı karşılayan Borcam mutfakta hayatı kolaylaştırıyor.SHISEIDO’DAN ZEN’E YENİ BİR DOKUNUŞ: 

ZEN MOON ESSENCE

2007 yılından bu yana parfüm dünyasında bir efsane haline gelen ZEN’in yeni versiyonu Zen Moon Essence kokusuyla baş döndürüyor.  Shiseido’nun efsane parfümü ZEN’in yeni versiyonu Zen Moon Essence, 2007 yılında ZEN’i yaratan ekip tarafından hazırlandı. Parfüm dünyasının usta ismi Michel Almairac’ın hazırladığı bu parfüm çiçeksi, odunsu ve amber notalarından oluşuyor. Parfümün üst notalarında beyaz çiçekler öne çıkarken, alt notalarda amber, kaşmir ve paçuli gibi odunsu elementler dikkat çekiyor. Parfümün içeriğinde sümbülteber, yasemin ve manolya çiçekleri yer
alıyor. Sıcak ve etkileyici bir kokuya sahip olan Zen Moon Essence altın rengindeki şık şişesiyle de beğeni topluyor. 

Yeni yıla yeni “küçük” kahramanlarla başlayın! Akıllı ve enerji tasarruflu küçük ev aletleri üreticisi Homend’in üç “küçük” kahramanı, yeni yılda taze bir başlangıç vaat ediyor. Royaltea 1701 konuşan çay makinesi, Pottoman 1803 elektrikli cezve ve Functionall 2802 mutfak robotu ile mutfaklarınız da yeni yıla hazır olacak.

Yenilikçi ve şık tasarımlarıyla olduğu kadar pratik çözümleri ve tasarruflu ürünleri ile de dikkat çeken Homend, yeni yılda mutfağını seven herkese, bir mutfağın olmazsa olmazı üç ürünü tavsiye ediyor. Homend’in meşhur Royaltea 1701 Konuşan Çay Makinesi, sesli uyarı sistemiyle suyun durumu hakkında konuşarak size haber veriyor. Çay demlemenin yanı sıra kahve ve bitki çayı için 80 °C, bebek maması yapmak için 40 °C sıcaklıkta su hazırlayabilen Royaltea 1701, 1 lt demlik, 1,9 lt su ısıtıcı kapasitesine sahip. Mama suyunu 5 saat, çayı 2 saat, bitki çayını ise 1 saat sıcak tutma özelliği de bulunan Royaltea’nin su ısıtıcısının özel kapağı sayesinde istendiği zaman demliğinden bağımsız, yalnızca su kaynatmak için de kullanılabiliyor. Royaltea 1701 konuşan çay makinesinin tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 142 TL (KDV Dahil).
 İhtiyaca göre el blenderı, mikser, doğrayıcı ya da rende olabilecek şekilde tasarlananFunctionall 2802 Çok Amaçlı Mutfak Robotu, sınıfında tek olan çift bıçaklı Doublecut sistemi sayesinde tüm gıdaları pratik bir şekilde doğrayabiliyor. Kesilen sebzelerin standart boyda olmasını sağlayan üstün performans sahibi Functionall 2802, 700 Watt gücüyle her işin altından kalkıyor. Otomatik güvenlik sistemi ile Homend Functionall 2802, bıçakları ya da haznesi yerine oturmadığında çalışmıyor. Ayrıca farklı büyüklükte kullanılabilen besleme ağzıyla her gıdaya ayrı önem göstererek büyük parçaları kolaylıkla bölüyor. Functionall 2802 mutfak robotunun tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 149 TL (KDV Dahil).


 Türk kahvesinin kıvamını tutturamama sorunu Pottoman 1803elektrikli cezve ile tarihe karışıyor. Ürün ile birlikte gelen kahve kaşığı ve 700 Wattlık gücü sayesinde, kahveler her seferinde aynı lezzette ve bol köpüklü oluyor. Bir kerede 4 kişilik kahve hazırlanabiliyor. Pottoman 1803 elektrikli cezvenin tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 70 TL (KDV Dahil).


GEZGİNDAMAKLAR AİLELERE SÖMESTR TATİLİNDE   ŞEHZADELER ŞEHRİ AMASYA’YI ÖNERİYOR                                

Samsun & Merzifon & Amasya

30 OCAK – 01 Şubat /2015  - Gidiş ve Dönüş Uçakla Orta Karadeniz Bölümü'nde yer alan ve ortasından Yeşilırmak’ın geçtiği Amasya, geçmişi 8500 yıl öteye dayanan Anadolu'nun en eski yerleşim alanlarından biridir. Hititlerden başlayarak çeşitli uygarlıkların merkezi olmuştur. Kentin bu gün bilinen adı, günümüze kadar hiçbir değişikliğe uğramadan gelmiştir.Amasya ismi, burada yaşamış olan bir Amazon kraliçesi olan Amasis'den gelmektedir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde birçok padişah Amasya'da dünyaya gelmiş ve şehzadelik yapmıştır. Bu sebeple Amasya'nın Osmanlı tarihi açısından da önemi büyüktür. I. Mehmet, II. Murat, Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim gibi padişahlar Amasya'da şehzadelik yapmışlardır. Her yönü ile son derece sempatik bir belde olan Amasya yöresel lezzetleri ile de öne çıkan bir ilimizdir. Tur Uçakla Samsun’dan başlayacak. GezginDamaklar için hazırlanmış güzel bir sabah kahvaltısının ardından önce Atatürk’ün Samsun’a 18 arkadaşı ile birlikte ayak bastığı (Regi) Tütün İskelesindeki İlk Adım anıtı ziyaret edilecek. Atatürk Anıtı ve Gazi Köşkü ziyaret edilecek sonraki durak Merzifon olacak. Burada Abide Hatun Camii, Taş Hanı, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camii ve Merzifon Bedesteni’ ziyaret edilecek, ardından son derece zengin kültür mirasına sahip, Şehzadeler şehri olarak da bilinen güzel Amasya’ ya ulaşılacak. İki gece konaklama yapılacak olan bu sempatik şehrimizde ilk gün Çakallar Tepesi, Ferhat ile Şirin efsanesine ait su kanalları, ardından Amasya’da eğitilip, tahta çıkan veya çıkamayan tüm şehzade büstlerinin sergilendiği Şehir Park’ı ziyaret edilecek. Yeşilırmak boyunca uzanan tarihi konaklar, köprüler tanınacak. İkinci gün Hazeranlar Konağı, Kızlar Sarayı,  II. Bayezid Medresesi, Burmalı Minare, Fethiye Camii, Çelebi Mehmet Camii ve Saat Kulesi, ayrıca Gök Medrese Camii, gezilecek yerler arasında bulunacak, Pirler Parkında alınacak akşam çayına Çörekçi Galip’in meşhur cevizli, haşhaşlı, Amasya çöreği eşlik edecek.Turun son günü Kral Kaya Mezarları ardından Amasya Kalesi tanınacak, ardından Taş Han ve Bedesten, Amasya müzesi ve Mumyalar Müzesi’ni gezilecek. Bu güzel şehrimizden ayrılma vakti geldiğinde yine Samsun’a üzerinden İstanbul’a dönülecek. GezginDamaklar’ın bu turuna katılan gezginler,  Şehzade Kahvaltısı, Tokat Kebabı, Toyga Çorbası, Baklalı Dolma, Keşkek, Etli Bamya, Kuru Fasulye, Mantı, Göverti Çorbası, Yöresel Soğuk mezeler, Bedesten Börek, Yöresel Topuz Kebabı,  Kıvrım tatlısı, Kabak Tatlısı ve Ev Baklavası gibi enfes lezzetlerle bir damak ziyafetine tanık olacaklar. Uzman rehber eşliğinde  30 OCAK – 01 Şubat tarihlerinde yapılacak olan sıradışı menülerle kahvaltı ve yemeklerin de dahil olduğu bu paket programa sadece 20 kişi katılabilecektir.
www.gezgindamaklar.com
Tel : 0216 348 53 90

* * * * * * * * * *


ORMANADA’YA YENİ BİR “LEZZET ” ADRESİ: LOKANTA FARİNA


Yemek yemeyi keyfe dönüştürmeyi sevenler için Zekeriyaköy Ormanada’da  yeni bir “lezzet” durağı kapılarını açtı.


Jale Balcı’nın Lokanta Farina adıyla kapılarını açtığı mekan, farklı ambiyansı ve lezzetleri ile Ormanada ve Zekeriyaköy bölgesinin çok özel buluşma noktalarından biri olarak hizmet vermeye başladı. Yemeyi bir kültür olarak konumlandıran Lokanta Farina, Zekeriyaköy sakinleri için devamlı değişen ve yeni tatlar geliştiren bir mekan olarak lezzet dolu bir buluşma noktası olma özelliği taşıyor. Türk damak tadını özgün çizgisiyle birleştiren Lokanta Farina, lezzetlerini keyifli sohbetlerin ve tatların bir arada yaşandığı modern bir mekanda sunuyor. Zengin mönüsünün yanı sıra dekorasyonuyla da dikkat çeken mekan, mimar Zehra Uçarın imzasını taşıyor.
Farina’da Yemek Bir Başka Güzel
Ormanada’nın doğayla iç içe lokasyonunda teras ve geniş bir bahçesi de olan Farina, hafta sonları barbekü partileri ve özellikle akşam saatlerinde ‘Happy Hour’ ve Punch Saatleri’ gibi özel etkinlik ve davetler için de hazırlanıyor. Canlı müziğin eşlik ettiği gece davetlerinde atıştırmalık lezzetler yine Lokanta Farina’da hazırlanıyor. Jale Balcı'nın özenli, samimi ve kendine özgü incelikteki servis anlayışı, farklı mönüsü, mekanın sıcaklığı ve samimiyeti Ormanada’ya özgü atmosferi ile dikkat çeken Lokanta Farina, İstanbul'un en sevilen ezzet duraklarından biri olacak.
0212 801 07 77
Kilyos Cd. Uskumruköy Mh.

Ormanada, No: 246/200-1 Zekeriyaköy/İstanbul

No comments: